×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA-ja zvogëlon prezencën ushtarake në Afganistan

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Shtetet e Bashkuara kanë zvogëluar prezencën e tyre ushtarake në Afganistan, sikurse ishte arritur pajtueshmëri me talibanët në muajin shkurt, ka thënë gjenerali që mbikëqyr këtë rajon.

  “Ne jemi pajtuar që arrijmë në mesin e 8,000 trupave brenda 135 ditëve”, ka thënë gjenerali, Kenneth McKenzie, udhëheqës i Komandës Qendrore amerikane, në një ngjarje të organizuar nga Instituti Aspen.

  Marrëveshja e arritur në muajin shkurt parasheh mënyrën e largimit të trupave amerikane dhe synon të hapë rrugën për bisedime paqësore në mes të talibanëve dhe qeverisë së mbështetur nga SHBA-ja në Kabul.

  Sipas marrëveshjes, Shtetet e Bashkuara janë pajtuar për të zvogëluar numrin e trupave në Afganistan, nga 12,000 në 8,600, deri në mesin e muajit korrik.

  Nëse parashikimet ecin mirë, të gjithë trupat amerikane dhe trupat tjerë të huaj do të largohen nga Afganistani në mesin e vitit të ardhshëm.

  McKenzie ka thënë se tërheqja e plotë e trupave amerikane varet nga zbatimi i zotimeve nga ana e talibanëve.

  Pikë kyçe e marrëveshjes është që talibanët të ndërpresin të gjitha lidhjet me grupet ekstremiste si Al-Kaida dhe Shteti Islamik, të cilat mund të kryejnë sulme kundër SHBA-së apo aleatëve të saj.

  Një raport i Kombeve të Bashkuara, i publikuar më 1 qershor, tregon se talibanët ende mbajnë lidhje të ngushta me Al-Kaidën.

  Aty është thënë po ashtu se talibanët janë konsultuar vazhdimisht me Al-Kaidën gjatë negociatave me SHBA-në.

  I dërguari i SHBA-së për Afganistsanin, Zalmay Khalilzad, ka hedhur poshtë raportin e OKB-së, duke thënë se ka mbulur periudhën para arritjes së marrëveshjes së shkurtit. /rel/

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.