Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA-ja shqyrtoi rinisjen e testeve bërthamore, pretendon John Bolton

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë kishin mbajtur një seri diskutimesh gjatë dy vjetëve të kaluar për mundësinë e rifillimit të testeve bërthamore amerikane, ka bërë të ditur ish-këshilltari i sigurisë kombëtare amerikane, John Bolton.

  “Në fakt, kjo temë ishte diskutuar”, ka deklaruar Bolton, mbështetës i madh i testeve atomike. Gjatë një interviste për gazetën britanike “Guardian”, ai megjithatë ka pranuar se kishte kundërshtim nga disa zyrtarë të lartë në mesin e administratës aktuale. Ata kishin pretenduar se aktualisht ishin të mjaftueshme testet amerikane kompjuterike të kokave bërthamore. Bolton ka konfirmuar se derisa ishte pjesë e kabinetit presidencial nuk ishte marrë asnjë vendim. Bolton është larguar nga administrata në shtatorin e vitit të kaluar, raporton “The Guardian”, transmeton KOHA.

  Kur ishte hapur mundësia që pas tridhjetë vjetësh Shtetet e Bashkuara t’u ktheheshin testeve nëntokësore në majin e vitit të kaluar, debati kishte nxitur zemërim të madh në mesin e përkrahësve të kontrollit të armëve bërthamore dhe të një amendamenti të demokratëve që Ligji për autorizimin e mbrojtjes kombëtare i vitit të ardhshëm bllokon fondet për përgatitje për një test bërthamor.

  Boltoni, i cili ka publikuar së fundmi memoaret për kohën në Shtëpinë e Bardhë të Trumpit, “The Room Where It Happended”, ka thënë se çështja ishte diskutuar përgjithësisht në disa raste, përderisa ishte këshilltar për siguri kombëtare prej prillit 2018 deri në shtator 2019. Megjithatë, diskutimet nuk ishin “operacionalizuar”, meqë prioritet i tij ishte që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të tërhiqeshin nga traktati i Forcave Bërthamore me rreze të ndërmjetme.

   

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se mbrëmë vonë kishte një telefonatë nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë...
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zveçan bllokohet rruga drejt ndërtesës së komunës. Gazetarja e Radios Evropa e Lirë, raporton se në Zveçan është vendosur një gardh...
  Lajme29 Maj 2023
  Serbët e veriut të Kosovës kanë filluar të mblidhen e të dalin në rrugë qysh para orës 07:00. T7 raporton se tashmë...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, sot do të nisin punën zyrtarisht në...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Lajme29 Maj 2023
  Në Kosovë në këtë javë pritet të mbajë mot i ngjashëm me të javës së kaluar. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, deri...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.