×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA akuzon 10 shtete se mbështesin trafikimin e qenieve njerëzore

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  SHBA ka radhitur 10 vende për të cilat thonë se janë të përfshira në trafikimin të qenieve njerëzore të sponsorizuar nga shteti, ku janë përfshirë shumë kundërshtarë të SHBA-së.

  Bëhet fjalë për shtetet: Afganistani, Kina, Eritrea, Irani, Koreja e Veriut, Rusia, Sudani i Jugut, Siria, Turkmenistani dhe Venezuela.

  “Është një shtrembërim i arsyes së ekzistencës së çdo qeverie: të mbrojë të drejtat, jo t’i shkelë ato”, tha Sekretari i Shtetit Mike Pompeo përderisa zyrtarisht shpalosi Raportin vjetor të Trafikimit të Personave.

  “SHBA nuk do të qëndrojnë pranë asnjë qeverie me një politikë apo model të trafikimit të qenieve njerëzore ku qytetarët e saj i nënshtrohen këtij lloji të shtypjes”, shtoi ai.

  Në raport thuhet se Kina ka “një politikë qeveritare ose një model të përhapur të punës së detyruar” që përfshin qendrat e paraburgimit të Pekinit për pakicën muslimane ujgure në Xinjiang.

  Për Afganistanin thuhet se “ka një politikë qeveritare ose një model skllavërie seksuale në përbërjet qeveritare”, tha ai, duke iu referuar praktikës së djemve të rinj të skllavëruar seksualisht të njohur në vend si “bacha bazi” dhe përdorimit të fëmijëve ushtarë.

  Grupi i kombeve “Tier 3” gjithashtu përfshin qeveritë që nuk respektojnë plotësisht “standardet minimale dhe nuk bëjnë përpjekje të rëndësishme për t’i plotësuar ato”. Gjithsej ka 19 vende në përcaktimin më të gjerë të nivelit më të ulët, transmeton Anadolu Agency (AA).

  Një vend që përfshihet në këtë grup, u ekspozohet sanksioneve të mundshme dhe ndërprerjes së ndihmës së huaj.

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Të tjera
  Ekonomi06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës, në asistimin e Njësitit Anti-kontrabandë nga Dogana e Kosovës dhe ATK-së me qëllim të luftimit të Ekonomisë jo formale,...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Kronika06 Dhjetor 2023
  Në një objekt banesor janë përfshirë nga zjarri orët e rrymës në rrethana të panjohura. Në raportin 24 orësh të Policisë së...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka marrë pjesë në prezantimin e masës 1.2 për subvencionimin e familjeve me asistencë sociale. Ai ka thënë se...
  Opinione06 Dhjetor 2023
  Nga Shqipe Pantina Sa here ju ka ndodhë që keni qenë në një restorant apo vend publik ku ka pasur edhe fëmijë...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Shorti i të shtunës për kampionatin evropian të futbollit Euro 2024 u detyrua të ndërpritej për disa minuta pasi zhurma pornografike nisën...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.