Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA, 59-vjeçari godet me thikë për vdekje 30-vjeçarin në autobus

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Një ngjarje e rëndë ka tronditur SHBA-në, ku një 30-vjeçar është goditur me thikë në një autobus në Las Vegas. Në video, agresori Aaron Cole shihet duke goditur me thikë 30 -vjeçarin Dominic Lucas pas një debati që kanë pasur në autobus.

  Ajo që shkaktoi më shumë reagime është fakti se shoferi i autobusit nuk ka reaguar ndërsa 30-vjeçari pranë tij është goditur vazhdimisht dhe i ka bërtitur “ma hap derën”.

  Siç u tha në gjyq, sulmi vrasës me gjithsej 33 goditje zgjati gjithsej katër minuta. 30-vjeçari fatkeq ka ndërruar jetë nga plagët e marra, si pasojë e plagëve nga sulmi i 59-vjeçarit.

  Sa i përket shoferit, ai ka pohuar se i ka mbajtur të mbyllura dyert e autobusit për sigurinë e pasagjerëve të tjerë.

  “Prioriteti i parë është siguria juaj, ndaj më duhej të sigurohesha që të isha i sigurt për të ngarë autobusit”, tha shoferi.

  Sipas New York Post, sulmuesi 59-vjeçar ishte arrestuar për sulm me armë vdekjeprurëse dhjetë ditë para incidentit në autobus që ndodhi më 26 shkurt. Më pas ai u lirua me vendimin e gjykatësit se ai nuk përbënte një rrezik të madh.

  Në vitin 1994 Cole u arrestua për vrasje të shkallës së dytë pasi qëlloi një burrë në Teksas dhe kishte qëndruar në burg për 23 vjet pasi u lirua në 2017./FrontOnline/

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.