Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Shaip Kamberi: Banorët e Preshevës janë të entuziazmuar pas idesë për shkëmbim territoresh

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Shefi i Grupit Parlamentar Veprimi Demokratik në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka treguar entuziazmin e banorëve të Luginës së Preshevës pas aktivizimit të idesë për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë.

  I ftuar në ‘Balkan Talks’ në Euroneës, Kamberi ka sqaruar edhe arsyen përse Lugina e Preshevës duhet bashkëngjitur Kosovës.

  “Nëse flas nga aspekti i dëshirave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Jo vetëm dëshirë, ne kemi edhe referendum politik, për krijimin e një autonomie politiko-territoriale. Të gjitha proceset që i kemi kaluar deri më tani, po dëshmojnë se në Serbi nuk ka mekanizma juridik që t’i ofrojnë mbështetje shqiptarëve të Luginës”, ka deklaruar Kamberi.

  Kamberi tutje ka thënë se, në rast se nuk vihet në shqyrtim nga delegacioni kosovar shkëmbimi i territoreve, përfaqësuesit kosovar për dialogun duhet ta kërkojë masën e reciprocitetit në të drejtat e serbëve në Kosovë.

  Deputeti shqiptar në kuvendin serb ka folur edhe për BE’në, duke thënë se unioni europian e ka harruar Luginën e Preshevës.

  “Të zgjohet ndërgjegjja e fjetur e bashkësisë ndërkombëtare, duke u orientuar për zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi. BE e ka harruar në tërësi Luginën e Preshevës. Çështjet e pakicave po konsiderohen si sekondare nga unioni evropian. Qendrat e vendimmarrjes ndërkombëtare më shumë pëlqejnë stabilokracinë sesa demokracinë”, ka thënë ai.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Policia ka bërë të ditur se kanë arrestuar një burrë në Gjilan dhe i njëjti ishte në kërkim. Sipas njoftimit të policisë...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëdhënësja e Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Prishtina”, Arjeta Mjeku, ka thënë se numri i personave që e keqpërdorin ujin e pijes është...
  Lajme24 Mars 2023
  Oda Ekonomike Amerikane ka mirëpritur marrëveshjen e arritur të shtunën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Përmes deklaratës për media,...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ka tronditur SHBA-në, ku një 30-vjeçar është goditur me thikë në një autobus në Las Vegas. Në video,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka folur rreth bombardimeve të NATO-s që u zhvilluan 24 vjet...
  Kronika24 Mars 2023
  Një person është arrestuar, i cili pas një mosmarrëveshje ka sulmuar një person tjetër duke i shkaktuar lëndime trupore. Policia bën të...
  Lajme24 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, mori pjesë në Iftarin, darkën e Ramazanit, të organizuar nga stafi i Ambasadës Amerikane. Ai...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.