Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  S’është monoetnik, Qeveria e mbikëqyr financimin – FES prezanton detajet e draftit të Asociacionit

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Organizata gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung po e prezanton draft-statutin për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Europian për Paqe (EIP).

  Një përfaqësues i këtij fondacioni tha se propozimi i tyre s’është për formimin e një entitet juridik monoetnik, raporton Gazeta Express.

  “Ky nuk është propozim për entitet juridik monoetnik, është entitet i cili i formon komunat dhe duke u bazuar në të drejtën kushtetuese, komunat pikë së pari janë entitete juridike të cilat janë joetnike; janë të definuara në mënyrë kushtetuese”, tha ai.

  Duke evidentuar dy vërejtjet kryesore të Gjykatës Kushtetuese në aktgjykimin për marrëveshjen për Asociacionin, nga ky fondacion treguan propozimet e tyre lidhur me përmbajtjen e draftit të statutit të këtij asociacioni.

  Sipas këtij propozimi, Asociacioni mund të kërkojë në baza të rregullta informata nga autoritetet e Kosovës dhe nuk do t’i përmbys kompetencat e komunave që marrin pjesë në të. Gjithashtu, propozohet të mbahen lidhjet me autoritetet qendrore.

  “Ka një nen gjithpërfshirës ku thuhet se Asociacioni nuk do të përmbysë autoritetet dhe kompetencat e komunave që marrin pjesë apo në çfarëdo mënyre t’i zëvendësojë lidhjet konsitucionale me autoritetet qëndrore dhe lokale të Qeverisë së Kosovës”, tha njëri nga përfaqësuesit.

  “Të gjithë kapitujt e propozimit tonë duhet të lexohen si tërësi, me kapituj që lidhen nga njëri-tjetri”, thkesoi ai.

  Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë ka shqyrtuar në draft edhe çështjen e financimit të këtij asociacioni nga Serbia.

  “Ka nene në sistemin ligjor të Kosovës që e rregullojnë financimin nga Serbia… Pra, do të rregullohej me ligjet e Kosovës”, ka thënë njëri nga përfaqësuesit.

  Për financimin, thuhet se Qeveria e Kosovës “do të ketë mundësi mbikëqyrjeje në këtë aspekt”.

  Nëse kryetari i asociacionit e humb pozitën e vet si kryetar i Komunës, propozohet që ai do ta humbte edhe pozicionin e kryetarit të Asociacionit.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Lajme21 Mars 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, e ka mirëpritur dakordimin që u arrit në Ohër më 18...
  Lajme21 Mars 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur sonte në Vushtrri ku një veturë ka goditur tre këmbësor. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë...
  Të tjera
  Vip21 Mars 2023
  Ermal Mamaqi feston sot ditëlindjen e 41 dhe në këtë ditë speciale nuk kishte si të mungonte një urim nga gjysma e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin një orë përpara mes të shtunës 25 dhe të dielës 26 mars. I...
  Lajme21 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, e ka ndërlidhur raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit ku përmendet korrupsioni në Qeveri, me emrin e...
  Lajme21 Mars 2023
  Presidenca e Kosovës i ka reaguar Aleksander Vuçiqit, të parit të shtetit serb, pasi ky tha se Serbia nuk pajtohet në asnjë...
  Lajme21 Mars 2023
  Në Nenin 7 të marrëveshjes së Ohrit nuk ka zotime të reja, por ka pajtim për t`i zbatuar marrëveshjet e viteve 2013...
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetar i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani ka thënë se marrëveshja mes kryeministrit kosovar, Albin Kurtit dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq ka lëvizur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.