Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Serbia tenton të përmirësojë marrëdhëniet me Azerbajxhanin, pasi i shiti armë Armenisë

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Serbia po përpiqet të përmirësojë marrëdhëniet me Azerbajxhanin, pasi Beogradi i kishte shitur armë rivalit të saj, Armenisë.

  Shitja e armëve është çështje e ndjeshme pasi që konflikti afatgjatë në mes Azerbajxhanit dhe Armenisë së fundmi shpërtheu në përleshje të armatosura, shkruan Al Jazeera.

  Në një bisedë telefonike me homologun e tij nga Azerbajxhani, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq e theksoi “miqësinë” dhe “partneritetin strategjik” me këtë shtet të pasur me naftë, sipas një deklarate nga presidenca.

  Vuçiqi i bëri thirrje presidentit të Azerbajxhanit Ilham Aliyev për një vizitë zyrtare dhe dërgoi një të dërguar special për në Baku “për përgatitje të takimit”.

  Mosmarrëveshja ndodhi në korrik kur doli se Serbia po shiste mortaja dhe municion kundërshtarit të Azerbajxhanit, Armenisë gjatë një shpërthimi të dhunës, transmeton KOHA.

  Këto dy shtete ish-sovjetike janë të bllokuara në një konflikt me dekada për shkak rajonit Nagorno-Karabakh.

  Serbia në fillim e mbrojti shitjen e armëve si legale, por pastaj Presidenti Vuçiq e përshkroi marrëveshjen si “vendim të gabuar”.

  Azerbajxhani është një aleat i rëndësishëm për Serbinë, ngase ky shtet përkrah Serbinë në mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës.

  Disa nga kompanitë që kanë eksportuar armë për Armeninë që nga viti 2018 thuhet se janë nën kontrollin e Sllobodan Tesiqit, shitës i armëve që është në listën e zezë të OKB-së, sipas mediave lokale hulumtuese.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Mars 2023
  Gjithsej 87 persona janë arrestuar në 12 orët e fundit në të gjithë Afrikën e Jugut përpara protestave antiqeveritare të planifikuara për...
  Bota/Rajoni20 Mars 2023
  Një stërgjyshe, e cila e ndan kohën e saj midis shtëpisë së saj në Los Angeles dhe një shtëpie në Meksikë, është...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Ministri i Drejtësisë i Gjermanisë, Marco Bushman, tha se do të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin nëse ai...
  Të tjera
  Lajme20 Mars 2023
  Dhomat e specializuara kanë njoftuar se sot mbahet konferencë në rastin gjyqësor Thaçi dhe të tjerët. Ndryshe aktakuza e parë kundër katër...
  Ekonomi20 Mars 2023
  Kosova vazhdon të importojë produkte nga vendet e ndryshme, pavarësisht raporteve të saj ekonomike, politike dhe diplomatike me ato shtete. Të dhënat...
  Kronika20 Mars 2023
  Përmes raportit 24 orësh, Policia ka dhënë detaje për 77 vjeçarin që u gjet pa shenja jete dje në një motel në...
  Kronika20 Mars 2023
  Një person është arrestuar në fshatin Polluzhë të Rahovecit e më pas është liruar në procedurë të rregullt. Ai dyshohet se ka...
  Kronika20 Mars 2023
  Një person është gjetur pa shenja jete në Prizren. Policia njofton se në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitet përkatëse, ndërsa ekipi...
  Kronika20 Mars 2023
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. Rastin në polici e ka njoftuar një grua e cila ka thënë se viktima...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.