[wp-story]

Front TV

Serbia as para takimit në Shtëpinë̈ e Bardhë s’e ndal lobimin kundër Kosovës (Video)

Serbia as para takimit në Shtëpinë̈ e Bardhë s’e ndal lobimin kundër Kosovës (Video)
10:11 | 18 Qershor 2020

Serbia të hënën ia dha fjalën emisarit amerikan, Richard Grenell, se do ta ndalë fushatën e ç`njohjeve ndaj Kosovës.

Veçse në këmbim kërkoi që edhe kjo e fundit ta heqë masën e reciprocitetit ndaj saj dhe ta pauzojë kërkesat për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare.

Deri sa diplomacia kosovare vazhdon ta mbajë fjalën, ajo serbe e shkeli këtë zotim pa kaluar 1 ditë e plotë.

Ishte Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ai që falënderoi të martën, shtetin e Algjerisë për mosnjohje të shtetit të Kosovës.

Njohësja e çështjeve politike, Donika Emini, e quan gabim taktik besueshmërinë që pala kosovare tregoi ndaj asaj serbe kur i premtoi se do t`i pezullojë kërkesat për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

“Ky është gabim taktik i Kosovës, me faktin se ne jo vetëm që hoqëm reciprocitetin, por me problematika ishte fakti që hoqëm dore nga anëtarësimi në Organizatat Ndërkombëtare sepse fushata kundër njohjes se Kosovës ka filluar me UNESCO dhe Interpol”, u shpreh ajo.

Garancitë e tilla lidershipi kosovar dhe ai serb i shkëmbyen disa ditë para takimit që do të kenë mes vete, me 27 qershor në Uashington.

Ndryshe prej Eminit, njohësi tjetër i çështjeve ndërkombëtare, Visar Xhambazi, dhënien e këtyre garancive nga pala kosovare nuk e sheh si gabim.

Ky, sikurse Emini, thotë se diplomacia kosovare duhet t`i respektojë tash premtimet e dhëna karshi SHBA-së, meqë më këtë i bën favor vetës.

“Përderisa ana Kosovare i respekton të gjitha deklarimet karshi SHBA dhe BE-së mendoj se Kosova është në një pozitë të mirë, por nëse Serbia ndryshon qasje dhe vazhdimisht nuk i përmban të gjitha atyre premtimeve dhe gatishmërive, atëherë mendoj se i shërben në favor Kosovës”, theksoi Xhambazi.

Të dy analistët janë të pajtimit se takimi i 27 qershorit në Shtëpinë e Bardhë nuk do të jetë finale, por që do t`i paraprijë marrëveshjes finale mes dy shteteve./Front Online/

 

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera