Bota/Rajoni

Senatori brazilian: Bolsonara duhet të akuzohet për vrasje, ai besonte në imunitetin e tufës

Senatori brazilian: Bolsonara duhet të akuzohet për vrasje, ai besonte në imunitetin e tufës
09:05 | 20 Tetor 2021

Senatori brazilian Renan Calheiros, i cili drejtoi një hetim parlamentar për mënyrën se si vendi më i populluar i Amerikës së Jugut është përballur me pandeminë e koronavirusit, ka argumentuar se Presidenti Jair Bolsonar duhet të akuzohet për vrasje për gabime që rezultuan në mijëra vdekje.

Raporti thotë se Bolsonaro është përgjegjës për gabimet e qeverisë të bëra gjatë pandemisë covid-19 sepse ai hodhi poshtë mundësinë për të marrë vaksinën për brazilianët më herët dhe fushata e vaksinimit u vonua, duke vrarë rreth 95,000 njerëz më shumë sesa do të ishte rasti nëse reagohej në kohë.

“Bolsonaro u udhëhoq nga një besim i pabazuar në teorinë e imunitetit të tufës përmes infeksionit natyror. Pa përdorimin e vaksinave, numri i vdekjeve do të ishte rritur në stratosferë, siç ka ndodhur”, thuhej në raport.

 

Ata gjithashtu duan të ngrenë akuza kundër tre djemve të tij

Përveç vetë Bolsonar, raporti thotë se duhet të ngrihen akuza kundër tre djemve të tij, senatorit Flavius, përfaqësuesit federal Eduardo dhe këshilltarit të qytetit Carlos, për përhapjen e dezinformatave që nxisin mosrespektimin e masave sanitare për të luftuar pandeminë. Bolsonaro hodhi poshtë të gjitha akuzat, duke besuar se raporti ishte i motivuar politikisht dhe është pothuajse e sigurt që aktakuza kundër tij nuk do të ngrihet sepse kryeprokurori, i vetmi që mund ta ngrejë atë, është personi i caktuar nga Bolsonaro.

Në Brazil, më shumë se 600,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi, numri i dytë më i lartë i vdekjeve në botë, menjëherë pas Shteteve të Bashkuara.

Ekspertët shëndetësorë në Brazil shpesh kanë kritikuar publikisht Bolsonar për kundërshtimin e futjes së masave për të luftuar infeksionin, refuzimin e mbajtjes së maskës mbrojtëse dhe deklarimin publik kundër vaksinimit./FrontOnline/

 

 

Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…

Të tjera