×
 • Lajme
 • Lajme

  Selimi takohet me Abbottin, flasin për fuqizimin e sistemit të drejtësisë

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Ministri i Drejtësisë Selim Selimi është takuar me Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar Nicholas Abbott me të cilin ka diskutuar për punët, sfidat dhe prioritetet e tij për fuqizimin e sistemit të drejtësisë në Kosovë.

  Selimi ka përmendur angazhimin e tij në avancimin e kornizës ligjore që ndihmon në reformimin e sistemit të drejtësisë, identifikimin dhe ndërmarrjen e veprimeve konkrete në luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, si dhe trajtimin me prioritet të lartë të masave që ka prodhuar nisma reformuese e Rishikimit Funksional të Sundimit të Ligjit disa prej të cilave do të finalizohen gjatë njëqind ditorit të parë të qeverisjes.

  Ai gjatë këtij takimi tha se Mbretëria e Bashkuar mbetet partner i shtetit të Kosovës, në veçanti Ministrisë së Drejtësisë, andaj në këtë kontekst ministri kërkoi që Britania të jetë përkrah Kosovës edhe në procesin e llogaridhënies.

  “Qeveria Britanike mbetet partner kyç ndërkombëtar që mbështet konsolidimin e sistemit të drejtësisë dhe fuqizimin e sundimit të ligjit në Kosovë. Andaj, për ne është e rëndësishme që procesi i llogaridhënies të bashkëdyzohet me hisedarët tjerë, siç janë Britania e Madhe, ShBA-ja dhe BE-ja, të cilët kanë kontribuar për një kohë të gjatë në Kosovë”.

  Ambasadori Abbott tha se Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të jetë partner për Kosovën në luftimin e krimit dhe korrupsionit, si dhe në forcimin e shtetit të së drejtës.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme23 Shtator 2023
  Një autoservis është përfshirë nga zjarri këtë të shtunë në fshatin Duhël të Suharekës, ku si pasojë janë djegur disa vetura. Ndërkaq,...
  Lajme23 Shtator 2023
  Është arrestuar një person në Shqipëri i cili po transportonte 27  emigrantë në drejtim të Kosovës. Emigrantët kishin paguar nga 200-400 euro...
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Manchester United raportohet se ka kontaktuar Zinedine Zidane, të cilin e shohin si pasardhës të Erik ten Hag. Ten Hag nuk e...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Sport23 Shtator 2023
  Trajneri i Paris Saint-Germain, spanjolli Luis Enrique ka thënë se lojtari i tij Achraf Hakimi ende bën shaka me të për fitoren...
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Sport23 Shtator 2023
  Carlo Ancelotti ka dhënë detaje të reja se kur do të kthehet Vinicius Jr nga lëndimi. Në fakt sulmuesi brazilian ka lënë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.