Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Selimi: Kontrata e “Z-mobile” ishte e kurdisur për dështimin e Telekomit

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Në debatin parlamentar për situatën financiare të Telekomit të Kosovës, pas lejimit të përmbarimit të Vendimit Përfundimtar të Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit, shefi i Grupit Parlamentar të VV-së, Rexhep Selimi, tha se kontrata e “Z-mobile” ka qenë e kurdisur të rezultojë me dështimin e Telekomit në favor të Dardafonit.

  Madje sipas Selimit kjo kontratë ka qenë e dizajnuar për të pasur këtë përfundim që ka sot, gjunjëzimin e Telekomit para Dardafonit deri në falimentim apo edhe gllabërim.

  Selimi: Duhet të japin përgjegjësi ata që e kurdisen falimentimin e Telekomit

  “Çdo veprim që është bërë dhe po bëhet mbi Telekomin është e orkestruar dhe i toleruar në bashkëpunim me drejtuesit politik që gjenden në qeverinë e Kosovës dhe partnerët e tyre politik… Është dikush që e ka ideuar, dikush që e ka kurdisur, dikush që e ka nënshkruar këtë kontratë. Dikush që e ka realizuar, dikush që e ka mbrojtur e deri te dikush që është kujdesur për implementimin këtij plan nga pika e parë deri te pika fundit. E krejt këta dikush duhet të japin përgjegjësi për nënshkrimin e tyre, por edhe përgjigje në një proces të veçantë hetimor që do të duhej dhe do të ndodhë një ditë nga prokuroria. Por deri më tani heshtja e prokurorisë dhe e qeverisë është e pa tolerueshme. Dëmet e kësaj kontrata nuk janë vetëm milionat që po i grabiten Telekomit, dëmet janë të shumëfishta, po ashtu edhe rreziqet”, tha Selimi.

  Rexhepi ka thënë se kjo kontratë nuk e falimenton vetëm Telekomin, por prekë dhe mijëra familje të të punësuarve.

  Llogaritë e Telekomit janë bllokuar, dhe sot kjo kompani është në kolaps financiar dhe kontot tani janë zbrazur deri në centin e fundit, madje Telekomit ia morën edhe 3 milionëshin e Pakos Emergjente Fiskale.

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/594887244733841/

   

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Një rast i vjedhjes grabitqare është raportuar dje në Sllatinë të Fushë-Kosovës. Viktima femër ka raportuar se derisa ishte duke qëndruar në...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Shenjtë të Ramazanit. Kurti ftoi për bamirësi e solidaritet....
  Lajme23 Mars 2023
  Një përleshje mes disa nxënësve ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në shkollën e mesme “Adem Gllavica” në Lipjan. Si pasojë e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...
  Lajme22 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka bërë të ditur se pas më shumë se një dekade sonte është përuruar xhamia e çarshisë në...
  Lajme22 Mars 2023
  Një rrahje në të cilën janë përfshirë disa personave, ka ndodhur sonte në orët e vona në qendër të qytetit të Pejës,...
  Lajme22 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka ironizuar me deklaratën e sotme të kryeministrit Kurti, ku tha se ka Asociacion. Ahmeti ka publikuar...
  Lajme22 Mars 2023
  Kosova konsiderohet si një nga vendet me tregun me të lirë të punëtoreve në rajon dhe ky fakt e bën atë një...
  Lajme22 Mars 2023
  Profesori amerikan në Universitetin e Johns Hopkins ka thënë se Administrata Biden duhet ta bindë Ukrainën nëpërmjet marrëveshjes së Ohrit që ta...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.