×
 • Lajme
 • Lajme

  Selimi: Konfirmimi i aktakuzave e dobëson rolin e Kosovës në dialog

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se institucionet e Kosovës nuk do të mund të ndërmarrin asnjë hap lidhur me publikimin e aktakuzës së pakonfirmuar nga Dhomat e Specializuara.

  “Dhomat e Specializuara janë plotësisht të pavarura dhe çfarëdo interaksioni mes pjesës politike dhe tyre mund t’i shkojë në dëm personit të akuzuar. Çdo hap që mund të merret nga pjesa politike mund të shkaktojë situatë në disfavor të personi të akuzuar”.

  “Komunikimi prej pjesës politike me pjesën e pavarur të Dhomave të Specializuara mund të krijonte situatë do të thellohet tendenca që dikush mund të pretendojë se mund të shkaktojë ndikim në drejtësi”, tha ai.

  Selimi në Rubikon  të klanks, është shprehur se konfirmimi i mundshëm i aktakuzave ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryetarit të PDK-së Kadri Veseli do ta dobësojë Kosovën në procesin e dialogut me Serbinë.

  “Po të konfirmohet aktakuza sigurisht që do ta dobësojë rolin e Kosovës në dialog, nëse goditet Kryeministri, Presidenti … atëherë roli i institucioneve në bisedimet me Serbinë është më i dobët. Mendoj që kur goditen ata që bartin institucionet dhe barrën e negocimit me ftesa me këtë deklaratë e dobëson rolin”.

  “Kosova nuk është pa institucione, por zhvillimet që janë bërë me bartësit e institucioneve e kanë prolonguar hapësirën në arritjen e një marrëveshjeje për çështjet për të cilat kemi vuajtur apo pësuar në luftë”, theksoi ai.

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka miratuar sot një Rezolutë që dënon sulmin e së dielës mbi Policinë e Kosovës nga një grup terrorist...
  Lajme28 Shtator 2023
  Komuna e Prishtinës ka shfuqizuar vendimin që parasheh paraqitjen e vërtetimit tatimor për të gjitha ata që duan të pajisen me certifikatë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka miratuar sot një Rezolutë me anë të së cilës dënon sulmin terrorist në Banjskë të Zveçanit. Kryetari i...
  Të tjera
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka bërë sot një vizitë të paparalajmëruar në Kiev. Atje, ai tha se forcat ukrainase...
  Lajme28 Shtator 2023
  Në seancën e rigjykimit të enjten në Gjykatën Themelore në Pejë, Shaban Gogaj tha se për veprën e parë “Vrasje e rëndë”...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi i ka reaguar presidentit serb Aleksandër Vuçiq që tha mbrëmë se në mesin e...
  Lajme28 Shtator 2023
  Anëtarja e Kryeisëë së Lëvizjes Vetëvendosje, Dejona Mihali, ka reaguar pasi Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se KFOR’i duhet të marrë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat ka folur në lidhje me situatën në veri të Kosovës. Kreu i qeverisë shqiptare...
  Sport28 Shtator 2023
  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama e ka prezantuar pamjen e re të tribunave në stadiumin e Flamurtarit në Prishtinë. I...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.