Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Selim Selimi: S’ka asnjë dilemë se procesi i vetingut do të ndodhë në polici, prokurori e gjykata

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi në një intervistë për “Betimi për Drejtësi” ka thënë se duhet të bëhet procesi i vetingut dhe sipas tij për këtë nuk ka dilemë.Selimi ka thënë se duhet të bëhet një proces i vetingut i cili garanton integritet për personat në sistemin e prokurorisë dhe gjyqësorit.

  “Veting duhet të ketë. Veting ka pasur një herë në vitin 2010, ka qenë një proces relativisht i mirë në krahasim me shtetet e tjera, por ka lënë shumë për të dëshiruar. Neve na duhet të bëjmë veting dhe ta kemi këtë veting të institucionalizuar, pra ta kemi një veting i cili do të na garantojë këtë integritetin personal të cilin e përmende më herët edhe figurat të cilat do të garantojë atë farë sigurinë e institucioneve, të prokurorisë dhe të gjyqësorit dhe për atë na duhet veting dhe nuk ka dilemë qe duhet të ketë veting”, ka thënë ministri i Drejtësisë, Selim Selimi.

  Selimi ka thënë se ka qenë kundër formimit të një grupi të ekspertëve të vetingut nga ministri. Ai ka theksuar se tani është formuar grupi i ri i ekspertëve në të cilin merr pjesë edhe shoqëria civile dhe sipas tij, së shpejti do të marrin skenarët e mundshëm se si do të bëhet procesi i vetingut në institucionet e drejtësisë, përkatësisht në prokurori dhe gjyqësor.Për më tepër ndiqeni intervistën e plotë të ministrit të Drejtësisë, Selim Selimi.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, ka thënë se Kosova ka qendrën më të mirë në Evropë të trajnimit për kërkim-shpëtim....
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i PSD-së, Daran Molliqaj e ka falënderuar kreun e Nismës, Fatmir Limaj për përkrahjen që do t’i japë kësaj partie në...
  Lajme23 Mars 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive ka reaguar ndaj vendimit të sotëm të ZRRE-së me të cilin do të...
  Të tjera
  Vip23 Mars 2023
  Rep artistja e famshme nga Mitrovica, Melinda Ademi i ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për muajin e shenjtë të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vazhduar debatin me opozitën në Kuvendin e Kosovës për çështjet e Ohrit. Kurti iu referua fjalimit...
  Sport23 Mars 2023
  Rrugëtimin drejt Kampionatit Evropian Kosova e fillon me uniformë të re. Federata e Futbollit e Kosovës ka lansuar sot linjën e re...
  Lajme23 Mars 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se nuk dëshirojnë ta vazhdojnë debatin në Kuvend pa prezencën e kryeministrit Kurti....
  Sport23 Mars 2023
    Federata Evropiane e Futbollit i ka nisur hetimet ndaj Barcelonës për “rastin Negreira”. Gjiganti katalunas do të hetohet rreth lidhjes me...
  Vip23 Mars 2023
  Mbrëmbjen e djeshme teksa të gjithë banorët u larguan të flinin gjumë, Lorenci, Gerti dhe Jori përgatitën një rreng për pjesën tjetër...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.