Lajme

Selakoviq: Ka presion të madh ndaj pesë shteteve të BE-së për ta njohur Kosovën

Selakoviq: Ka presion të madh ndaj pesë shteteve të BE-së për ta njohur Kosovën
12:06 | 05 Korrik 2022

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikola Selakoviq, tha se ka shumë presion mbi pesë vendet anëtare të BE-së që nuk e njohën Kosovën të ndryshojë qëndrim.

Tani, siç thotë ai, i takon Serbisë që të mos lejojë askënd të manipulojë çështjen e Kosovës, por të theksojë përkushtimin ndaj rregullave dhe parimeve të së drejtës ndërkombëtare.

“Ka shumë presion mbi ato vende, më shumë se kurrë më parë dhe se sa ishte në vitin 2008. Ka një veprim, kërkon shumë kohë. Varet nga ne që të bëjmë gjithçka që mundemi për të ruajtur marrëdhëniet më të mira miqësore të mundshme me ato vende, të kuptojnë se as për ta nuk është e lehtë për shkak të atyre presioneve dhe shantazheve”, tha Selakoviq në televizionin Happy.

Kreu i diplomacisë serbe tha se nëse dikush promovon integritetin territorial dhe sovranitetin në Serbi si parimin suprem të së drejtës ndërkombëtare, atëherë ai duhet ta dijë se ky parim filloi të injorohej 23 vjet më parë, dhe se ai ishte shkelur rëndë në Serbi 14 vjet më parë.

Selakoviq deklaroi se në mesin e majit, në takimin vjetor të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës në Torino, ai dëgjoi mësime nga një numër i konsiderueshëm i ministrave të punëve të jashtme të vendeve anëtare të BE-së për respektimin e integritetit territorial dhe pavarësisë politike të shteteve si rregulla kyçe të së drejtës ndërkombëtare, të cilat fatkeqësisht nuk zbatohen në rastin e Serbisë.

Kështu, shtoi Selakoviq, një ministër i Jashtëm tha se vendi i tij mbështet fuqishëm integritetin territorial të Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë dhe më pas tha se vendi i tij mbështet dhe mirëpret kërkesën e Prishtinës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

“Unë e pyes atë, po për integritetin territorial të Serbisë, ata heshtin dhe pastaj përballeni me hipokrizinë e fundit dhe standardet e dyfishta ku askush nga Ballkani Perëndimor nuk bën asnjë milimetër në integrimin evropian, dhe Ukraina dhe Moldavia marrin statusin e kandidatit. Nga njëra anë, brenda çfarë kufijsh e marrin këtë status, kur Serbia duhej të merrte statusin e kandidatit, ata thanë se kanë një Qipro, duke aluduar për problemet territoriale që ekzistojnë në Qipro dhe se nuk kanë nevojë një gjë e tillë dhe sot statusin e kandidatit e marrin edhe të tjerat, Ukraina në të cilën “për fat të keq lufta po shpërthen edhe në Moldavi”, tha ministri Selakoviq.

Ai theksoi se më e rëndësishmja është ruajtja e paqes në një situatë ku Prishtina vazhdon me lëvizje të njëanshme, dhe Albin Kurti “përkëdhelet mbi supe” nga përfaqësues të vendeve të caktuara nga Perëndimi.

“Serbia është faktor stabiliteti, nuk ka reaguar ndaj çdo provokimi dhe falë presidentit Vuçiq, çdo vendim dhe reagim është matur me kujdes, Serbia nuk është dikush që krijon probleme, por të gjithë ata që ndjekin situatën në rajonin tonë duhet ta dinë se Serbia nuk është thes grushti dhe se Serbia është e gatshme të mbrojë veten dhe interesat e saj kombëtare kur kërcënohen dhe sulmohen. Këdo që dëshiron të luajë me zjarrin duhet ta dijë këtë, nëse dikush dëshiron të ulet me ne për të zgjidhur problemet , ata do të kenë një ortak në ne, por nëse dikush dëshiron të bëjë bukën mbi popullin tonë, duhet të jetë i vetëdijshëm se nuk do t’ia dalë”, tha Selakoviq./FrontOnline/

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera