Lajme

Sekretari Pompeo e uron Hotin për formimin e qeverisë në mënyrë paqësore

Sekretari Pompeo e uron Hotin për formimin e qeverisë në mënyrë paqësore
12:37 | 19 Qershor 2020

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka pranuar telegram urimi nga Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo.

Hoti ka shkruar në Twitter se Sekretari Pompeo e ka uruar për formimin paqësor të qeverisë së re.

“Departamenti amerikan i shtetit dhe Sekretari i shtetit, Mike Pompeo më ka uruar sot për procesin demokratik dhe paqësor të formimi të qeverisë. Ne jemi të përkushtuar për të punuar së bashku dhe jemi shumë falënderues për mbështetjen e parezervë në normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, e përqëndruar në njohje reciproke”, ka shkruar Hoti në Twitter.

Administrata e Presidentit Trump me Emisarin Special për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell i kanë ftuar Kosovën dhe Serbinë në Ëashington më 27 qershor në një takim të përbashkët.

Në këtë takim, delegacionin kosovar do ta përfaqësojnë, kryeministri Avdullah Hoti dhe Presidenti Hashim Thaçi.

Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë

Të tjera