Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Sejdiu: Nëse vazhdon ky trend, do të ketë ikje më të madhe të mjekëve sesa vitin e kaluar

  FrontOnline
  19 Mars 2023

  E dikur një ish sekretar i ministrisë së Shëndetësisë Pleurat Sejdiu, që sot është kryetar i Odës së Mjekëve të Kosovës, nuk ka dashur shumë të flas për furnizim me barna në QKUK edhe pse punon në klinikën e Ortopedisë, duke thënë se për këtë duhet pyetur Bordin e SHSKUK-së.

  Më shumë ka folur për ikjen e profesionistëve shëndetësor nga sektori publik në atë privatë ose edhe jashtë vendit.

  Për këto të fundit ka përmendur disa arsyeja.

  “Sa i përket mjekëve që po dalin jashtë Kosovës, janë të rinj dhe janë të papunë dhe e shohin perspektiven jashtë, ndër arsyet që i dhanë ata përmes një deklarimi të tyre, janë çështjet e punësimit, kushtet e punës dhe çështja e shkollimit post diplomim dhe e treta është puna e pagesës. Por këto dy të parat janë determinuese, sipas të gjitha gjasave. Janë mbi 45 më duket, 48 deri më sot që kanë ikur vetëm gjatë këtyre gati tre muajve, që është numër i madh dhe numër brengosës dhe me gjasë do ta kaloj atë të vitin 2022, që numri ka qenë 211”, thotë Sejdiu.

  Por çka pret Pleurat Sejdiu dhe cilat janë ndryshimet e mundshme që mund t`i bëjë ministri aktual Arben Vitija?

  “E kemi thënë edhe në fillim kur është kthyer se kjo kohë prej 2 vitesh dhe tash kjo koha deri në zgjedhje të ardhshme … Unë besoj se ka kohë Arben Vitia që vetëm ta stabilizojë dhe është shumë vështirë që të ecet diçka përpara, ndërrimet e shpeshta kanë ndikuar dhe ajo periudha tre mujore e vakumit a qenë mjaftë, që ka dëmtuar, kështu që shpresojmë vetëm çka presim stabilizim i gjendjes, dhe sa do të arrijë, të shohim”, thotë ai./GazetaBlic

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Shefi për Politikë të Jashtme, i BE-së, Josep Borrell, ka kërkuar sot që Kosova t’i pezullojë menjëherë operacionet e policisë në veri....
  Lajme30 Maj 2023
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka refuzuar që të përgjigjet në pyetjen e gazetarëve se kush i ka sulmuar ushtarët e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët e medieve të ndryshme janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviqit. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës...
  Të tjera
  Vip30 Maj 2023
  Albina Kelmendi duket se do e prekë sërish skenën e “Eurovizionit”. Ajo ka zbuluar se ka marrë disa oferta prej shteteve pjesëmarrëse...
  Lajme30 Maj 2023
  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se nuk kanë raport zyrat nëse është ndërprerë mësimi në komunat...
  Lajme30 Maj 2023
  Eurodeputeti dhe kryetari i Partisë së Gjelbër Europiane, Thomas Waitz ka thënë se përshkallëzimet e fundit në veri janë “rezultat i viteve...
  Kronika30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur pa shenja jete një burrë në banesën e tij në Fushë Kosovë. Në vendin...
  Lajme30 Maj 2023
  Janë ndaluar për 48 orë dy nga pesë të arrestuarit e mbrëmshëm për sulme me mjete shpërthyese ndaj ushtarëve të KFOR0-it, policisë...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.