×
 • Auto
 • Auto

  SEAT nuk do të prodhojë më vetura

  FrontOnline
  05 Shtator 2023

  SEAT më nuk do të prodhojë vetura në të ardhmen dhe do t’i zëvendësojë me Cupra, ka konfirmuar presidenti i Volkswagen.

  I pyetur lidhur me të ardhmen e SEAT-it në panairin e veturave në Minhen, Thomas Schafer ka thënë se “se e ardhmja e SEAT është Cupra”.

  Schafer ka thënë se modelet ekzistuese të Seat akoma do të prodhohen derisa t’ju përfundojë cikli tradicional jetësor, por marka pas kësaj do të shuhet si prodhues i veturave.

  Emri SEAT do të mbetet dhe nuk do të tërhiqet, kurse Schafer ka thënë se grupi Volkswagen do të gjej një rol tjetër për të.

  Në vend të kësaj, kompania me gjasë do t’ia mësyjë punëve tjera siç janë mjetet e tjera motorike elektrike.

  Schafer theksoi se është ngarkesë të investohet në SEAT dhe Cupra, e potenciale për fitime për Cupra është larg më e madhe.

  Në këtë aspekt, Schafer tha se grupit VW do të investojë fuqishëm në Cupra.

  Cupra Formentor do të pasohet nga Cupra Taqvascan, kurse kompania do të prezantojë edhe modelin Cupra Urban Rebel si dhe veturën sportive elektrike Cupra DarkRebel.

  Versioni i prodhimit serik të kësaj veture do të fillojë më 2025 në fabrikën e Seat në Martorell të Spanjës së bashku me dy “binjakët” nga marka tjetër e grupit VW përfshirë VW ID.2./FrontOnline/

   

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Auto06 Dhjetor 2023
  Një shofer i ri, i cili dështoi në testin teorik 59 herë para se ta kalonte, është vlerësuar për angazhimin e tij...
  Auto05 Dhjetor 2023
  Tesla lansoi të enjten kamionçinën e shumëpritur Cybertruck, që ishte paralajmëruar vite më parë. Në eventin e lansimit janë kryer dërgesat e...
  Auto05 Dhjetor 2023
  Akulli në xhamin e përparmë të makinës mund të ngadalësojë ndjeshëm udhëtimin tuaj. Ne kemi disa mënyra për ta hequr atë lehtësisht....
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se pavarësisht progresit në dialog siç është Marrëveshja e Brukselit dhe ajo e...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ditë më parë kryeministri, Albin Kurti kishe deklaruar se ekzistojnë grupe sikurse ato në Banjskë të cilat po përgatiten në Serbi, për...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për situatën në vend, me theks të veçantë për sigurinë dhe...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Kaderi ka pasur një bisedë të gjatë me konkurrenten tjetër të këtij formati, Edonën. Ajo ka...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby ka zhvilluar një bisedë me Edonën dhe Kaderin, në oborrin e shtëpisë së “Vëllait të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.