×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Së shpejti në Mesdhe do ketë më shumë maska sesa kandilë deti

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Shkencëtarët në Francë kanë paralajmëruar se maskat dhe dorezat e shumëpërdorura gjatë kësaj pandemie, por përfundojnë në detin Mesdhe në një sasi shqetësuese.

  Organizata jofitimprurëse Operation Mer Propre ka njoftuar se zhytësit kanë gjetur prova në rritje të hedhjes së pajisjeve mbrojtëse në det, gjatë operacioneve pastruese që janë marrë në këto muaj.

  Organizata arriti që të mbledhë me “dhjetëra” maska në total, por njoftojnë se zbulimet tregojnë një tendencë shqetësuese të mjeteve mbrojtëse të hedhura në det.

  Grupi ka publikuar në mediat sociale foto nga zhytjet ku duken qartë maskat dhe dorezat që pluskojnë në ujë me shpresën që të ndërgjegjësojnë lidhur me rreziqet që këto mbetje i sjellin botës natyrore.

  Laurent Lombard, anëtar i organizatës, shkroi në një postim në Facebook: “Duke e ditur që qeveria ka porositur 2 miliardë maska, së shpejti në ujrat e Mesdheut do të ketë më shumë masaka sesa kandila deti.” /abcnews.al/

   

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në Zvicër, mesatarisht 32,000 njerëz në vit duhet të trajtohen në spital për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, dhe 2.2 për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një 17-vjeçar ka vrarë shokun e tij të ngushtë, për arsye se ky i fundit nuk fshiu një postim në rrjetet sociale....
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit i ka përshkruar aktivitetet e shtuara ushtarake të Kinës rreth ishullit si “jonormale” dhe paralajmëroi se rrit...
  Të tjera
  Vip23 Shtator 2023
  Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, është shumë e pëlqyer për energjinë e saj që dhuron në skenë. Ajo ka kënduar...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi dhe banesa. Përmes kësaj thirrjeje, qytetarët do...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një sulm me raketa ka ndodhur në Kremenchuk të Ukrainës, ku  është vrarë një person dhe dhjetra të tjera janë plagosur. Guvernator...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, iu ka dhënë fund spekulimeve se ai do t’i bashkohet Lëvizjes Vetëvendosje. Ai ka thënë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimit në Bruksel, ka ripërsëritur qëndrimin e tij se nuk mund të ketë Asociacion të Komunave...
  Lajme23 Shtator 2023
  Instituti hidrometeorologjik i kosovës ka njoftuar se sot në ditën e parë të vjeshtës parashihet mot me temperatura të larta. Sipas këtij...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.