×
 • Lajme
 • Lajme

  S’e mori asnjë votë nga familjarët, kandidati i Nismës ankohet në PZAP

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Kandidati për Asamblenë e Kuvendit të Ferizajt nga Nisma Socialdemokrate, Petrit Rekaj ka kërkuar hapjen e kutive në qendrën e vendvotimit ku kanë votuar familjarët e tij.

  Në vendvotimin ku votuan familjarët e tij, atij nuk i figuron se ka marrë ndonjë votë.

  Kështu, ai e ka dorëzuar një ankesë në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa lidhur me këtë çështje.

  PZAP, ka vendosur ta pranojë kërkesën e tij.PZAP-ja ka vendosur që të rinumërohen fletëvotimet në vendvotimin e klasifikuar “2501Y/11R”, në të cilin votuan familjarët e tij.

  “PZAP-i, me datë 04.11.2021, ka pranuar apelin Anr.884/2021 të paraqitur nga Petrit Rekaj nga Subjekti Politik Nisma Social Demokrate, me seli në Prishtinë , dega në Komunën e Ferizajt, me të cilën pretendon se në vendvotimin 2501Y/11R është shrembëruar vullneti i qytetarëve, në këtë vendvotim kanë votuar familajrë të mi dhe pas numërimit këto vota mungojnë”, thuhet në vendim.

  “Kjo e bënë të qartë edhe formulari i cili është prekur qëllimisht. PZAP-i, pas shqyrtimit të apelit, vlerësimit të pretendimeve ankimore, blerësimit të provave të bashkangjitura, në apel ne kuptim të nenit 105 paragrafi 1, dhe nenit 117 paragrafët 2 dhe 3 të LZP-së, gjeti se Apeli është i bazuar”, thuhet në vendimin e PZAP-së.

  Kliko këtu për vendimin e plotë

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues i Kosovës (ShKK), Ismail Dibrani, ka thënë se dy të arratisurit nga burgu, Faton Hajrizi dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar ndaj Ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), të miratuar të...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në margjinat e Samitit të NATO-s është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.