Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  SBASHK: Deri në pikën e fundit do të përpiqemi ta zhvillojmë mësimin në shkolla

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Qeveria e Kosovës përmes një vendimi të miratuar dje ka marrë masa të reja lidhur me luftimin e Covidit-19, që prapë me shifra alarmante është kthyer në vendin tonë.

  Sipas këtij vendimi mësimi parauniversitar do të vazhdojë të zhvillohet në shkolla.

  E ky vendim duket të ketë gjetur edhe përkrahjen e SBASHK-ut , përfaqësuesit e të cilit janë shprehur të gatshëm për të vazhduar mësimin në shkolla.

  Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jashari, ka thënë për IndeksOnlinen se aktualisht shkollat po funksionojnë sipas këshillave të institucioneve dhe se të gjithë mësimdhënësit janë që mësimi të vazhdojë brenda institucioneve.

  “Ne jemi që mësimi të zhvillohet në institucionet arsimore. Ne nuk kemi qenë pro mësimit online. Ne po vazhdojmë të funksionojmë sipas këshillave , mësimdhënësit janë që të vazhdojë mësimi nëpër shkolla”, tha Jashari.

  Jashari theksoi se pavarësisht masave të reja të qeverisë e të cilat do të mund të paraqesin telashe gjatë procesit, ata deri në momentin e fundit do të insistojnë që mësimi në tërësi të mos kaloj në sistemi online, por vetëm aty ku ka nevojë dhe ku ka raste me virus.

  “Pavarësisht masave të Qeverisë që janë goxha ngushtuese, SBASHK-u është i përkushtuar që të japë maksimumin që deri në pikën e fundit ta zhvillojë mësimin në shkolla. Nga ana tjetër mësimdhënësit tashmë kanë marrë përvojë nga viti i kaluar shkollor dhe do të japin maksimumin që mësimi nëse kalon në atë online, të zhvillohet sa më mirë”, nënvizoi Jashari.

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Diplomati i karrierës, Agron Maloku ka paditur Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) që udhëhiqet nga Donika Gërvalla. Padia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...
  Lajme31 Mars 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka reaguar pas vendimit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...
  Lajme31 Mars 2023
  Policia e stacionit në Shtërpcë, veç aktiviteteve rutinë dhe atyre të planifikuara, bazuar në planin aktiv “Mbrojta e Pyjeve”, pas disa informacioneve...
  Lajme31 Mars 2023
  Zyrtari i Gjendjes Civile në Fushë Kosovë, Latif Ibrahimi është deklaruar i pafajshëm, të premten në shqyrtimin fillestar, në rastin ku po...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.