×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Saimir Tahiri lirohet nga burgu, 20 muaj para përfundimit të dënimit

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa shlyer edhe një vjet e tetë muaj nga dënimi.

  Tahiri u dënua me tre vjet e katër muaj heqje lirie, në shkurt të vitit 2022, nën akuzën e “shpërdorimit të detyrës”.

  Gjykata e argumentoi lirimin e tij të premten, më 2 qershor, me një raport të Institutit të Mjekësisë Ligjore, ku theksohej se bashkëshortja e ish-ministrit të Brendshëm, për shkak të problemeve shëndetësore, nuk mund të kujdeset për dy fëmijët e çiftit.

  Dënimin e mbetur, pasi vuajti 16 muaj heqje lirie, Tahiri do ta kalojë në shtëpi dhe sipas vendimit të Gjykatës, ai mund të lëvizë nga banesa vetëm “për plotësimin e nevojave të domosdoshme familjare, kur Shërbimi i Provës është dakord”.

  Avokati mbrojtës Maks Haxhia tha se Tahiri plotësonte kushtet e dënimit alternativ.

  “Nuk mund të pretendohet se ka rrezikshmëri të theksuar shoqërore për veprën penale për të cilën është dënuar. Ka dy fëmijë në ngarkim. Bashkëshortja vuan nga një sëmundje, që kur e kapin krizat është në pamundësi që t’u shërbejë fëmijëve”, tha avokati Haxhia për mediat.

  Vetë ish-ministri reagoi në rrjetet sociale duke thënë se u përball me padrejtësi dhe se tani nuk do të ndalet duke kërkuar drejtësi.

  Tahiri u akuzua për trafik droge, por u dënua për shpërdorim detyre

  Më 4 shkurt të vitit 2022,Gjykata e Apelit Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (GJKKO) pas një seance të gjatë, dënoi Tahirin me pesë vjet burg për “shpërdorim të detyrës”.

  Për shkak se Tahiri pranpoi gjykimin e shkurtuar, dënimi u ul në tre vjet e katër muaj burgim.

  Tahiri u dënua vetëm për “shpërdorim detyre” duke i “shpëtuar” akuzave të tjera të ngritura nga Prokuroria si: “Korrupsion i zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal”.

  Dënimin prej 16 muajsh e ka vuajtur në burgun në Kosovë të Lushnjës.

  Ish-ministri i brendshëm, u vu nën hetim në vitin 2017, nën dyshimet se kishte lidhje me një grup kriminal të drejtuar nga vëllezërit Habilaj, me të cilët Tahiri ka lidhje farefisnore. Ata janë të akuzuar për trafik lëndësh narkotike dhe ky grup është duke u hetuar edhe në Itali.

  Asokohe, në aktakuzë, Prokuroria përmendte katër episode të trafikimit të drogës drejt Italisë, ku sipas hetuesve ishte përfshirë edhe ish-ministri. Për këtë akuzë u kërkua dënimi me 12 vjet burg. Për shkak të mungesës së provave, Gjykata e dënoi vetëm për “shpërdorim detyre”.

  Prokuroria e kundërshtoi vendimin në Gjykatën e Apelit, e cila vendosi ta kthej çështjen në shkallën e parë.

  Beteja vijon në Gjykatën e Lartë, ku ish-ministri kërkon pafajësi, ndërsa Prokuroria kërkon që Tahiri të mos dënohet vetëm për shpërdorim detyre, por për favorizim të trafikut drogës drejt Italisë, si pjesë e një grupi kriminal të drejtuar nga vëllezërit Habilaj.

  Reagimet për lirimin e ish-ministrit të Brendshëm

  Lirimi i ish-ministrit Tahiri solli reagime të shumta në Shqipëri.

  Ambasadorja amerikane, Yuri Kim e cilësoi “zhgënjyes” lirimin e tij nga burgu.

  “Shumë zhgënjyese të shohësh se mënyrat e vjetra të mosndëshkimit dhe privilegjimit për disa, vazhdojnë në sistemin e drejtësisë në Shqipëri”, theksoi ambasadorja në Facebbok.

  Duke vlerësuar se këto metoda nuk janë të përshtatshme për një aleat të NATO-s dhe aspirant për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE), ambasadorja kërkon që ato duhet të refuzohen me vendosmëri.

  Ambasadorja Kim kujton se “SHBA-ja e konsideron korrupsionin si një kërcënim thelbësor të sigurisë kombëtare”.

  “Ata që merren me dhënien ose pranimin e kërcënimeve dhe nxitjeve – për shembull, për të ndihmuar miqtë e fuqishëm – duhet të kuptojnë se veprimet e tyre do të kenë pasoja”, shkroi ambasadorja Kim.

  Ndërkaq opozita e cilësoi lirimin e Tahirit si “turp për drejtësinë”. Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi tha se vendimi ishte politik dhe “nxitje për thellimin e korrupsionit dhe abuzimin me pushtetin”.

  Sipas ish-kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, lirimi u bë me urdhër të kryeministrit akual, Edi Rama.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Dhoma e Përfaqësuesve ka votuar për ta shkarkuar nga posti i kryetarit të Kongresit amerikan, Kevin McCarthy. Rreth 216 anëtarë – përfshirë...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Të tjera
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...
  Vip03 Tetor 2023
  Gili, këngëtarja që i ka pushtuar zemrat e publikut prej vitesh, kohë pas kohe vjen me projekte të reja muzikore. Por, nuk...
  Vip03 Tetor 2023
  Eneda Tarifa do rikthehet në ekran në rolin e moderatores. Pas një pushimi të gjatë këngëtarja e njohur do të moderojë formatin...
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.