Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sa zgjat imuniteti ndaj coronavirusit?

  FrontOnline
  17 Gusht 2020

  Udhëzimet e azhurnuara të publikuara nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve CDC shprehen, se njerëzit që kanë kaluar COVID-19 kanë imunitet për të paktën tre muaj.

  Një studim në qershor tregoi se niveli i antitrupave mund të bie dy deri në tre muaj te njerëzit me një infeksion të konfirmuar që kishin simptoma të buta ose aspak, shkruan gazeta Washington Post.

  Por, udhëzimet e fundit të Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve CDC shkojnë pak më tej.

  “Personat që u testuan pozitivisht për koronavirusin nuk duhet të bëjnë karantinë ose të bëjnë një test të ri deri në tre muaj nëse nuk shfaqin përsëri simptoma,” thekson CDC.

  Nga ana tjetër, thuhet se ata që rishfaqen simptoma brenda tre muajve nga shfaqja e parë e koronavirusit, mund të kenë nevojë të rivotohen nëse nuk ka ndonjë shkak tjetër të simptomave të tyre.

  Viruse të tjerë, përfshirë ato që shkaktojnë SARS dhe MERS, kanë antitrupa për të cilët ekspertët besojnë se zgjasin për rreth një vit. Në ditët e para të përhapjes së virusit në Shtetet e Bashkuara, shkencëtarët shpresonin se antitrupat ndaj virusit të ri do të zgjasin të paktën kaq gjatë.

  Një studim i publikuar në maj zbuloi se njerëzit që ishin shëruar nga infeksioni mund të ktheheshin të punojnë të sigurt, por ende nuk ishte e qartë se sa kohë mund të mbroheshin.

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Pak para orës 15:00 të ditës së hënë, policia e Lubjanës ka marrë informacion për të shtëna armësh. Dhe sipas informacioneve të...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensy është takuar në Kiev me sekretarin e jashtëm të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Përmes një postimi në...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Kryeministri i Belgjikës, Alexander De Croo, ka konfirmuar më 5 qershor se vendi i tij po kërkon sqarime nga Ukraina lidhur me...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka folur sërish për situatën në veri. Një artikull për situatën e veriut i ka kushtuar edhe...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha thotë se opozita po përpiqet ta rrëzojë Qeverinë Kurti. Basha ka publikuar një letër që Matthew...
  Lajme05 Qershor 2023
  Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare, Dritëro Arifi, ka thënë se do të ketë sanksione shtesë ndaj Qeverisë së Kosovës, nëse nuk arrihet ndonjë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, i është kundërpërgjigjur deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti. Hoti e ka kritikuar Pecin se po merret me...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputetja e Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar, Alicia Kearns, ka bërë të ditur se ka kërkuar që sot me urgjencë të trajtohet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka sekuestruar tri armë zjarri në rajonin e Prishtinës. Në njoftimin e bërë për media thuhet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.