Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sa para marrin në muaj pensionistët në Gjermani?

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Pensionet neto në Gjermani janë rritur vitin e kaluar – mesatarisht meshkujt marrin 1276 Euro në muaj, femrat 1060 euro në muaj.

  Por më shumë se gjysma e pensionstëve gjermanë marrin më pak se 1000 euro në muaj!

  Gjithnjë e më shumë pensionistë kërkojnë ndihmë sociale nga shteti, 12% më shumë vitin e kaluar, sipas Zyrës së Statistikave.

  Rreziku i të qenit i varfër në Gjermani në moshën e pensionit është real. Sidomos tek femrat, që kanë bërë shkëputje të jetës profesionale për shkak të rritjes së fëmijëve. /DW

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Të paktën 35 persona kanë vdekur pasi dyshemeja e një tempulli hindu u shemb në Indore të Indisë qendrore, me besimtarët duke...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Punonjësit sanitar në Paris filluan që nga dje të kthehen në punë, kështu duke ndërprerë edhe grevën. Në pritje të ekipeve të...
  Të tjera
  Lajme30 Mars 2023
  Një vendim që pritet të merret shpejt nga Gjykata Kushtetuese, e që ka të bëjë me ankesën e dy deputetë nga radhët...
  Lajme30 Mars 2023
  Lideri i partisë joparlamentare Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vlerësuar se marrëveshja e Ohrit, e dakorduar mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Punonjësit sanitar në Paris filluan që nga dje të kthehen në punë, kështu duke ndërprerë edhe grevën. Në pritje të ekipeve të...
  Lajme30 Mars 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Avdullah Hoti, tha  se kryeministri i Kosovës i Kosovës Albin Kurti, nuk ka lidhje me ekonomi....
  Lajme30 Mars 2023
  Kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, është takuar me kongresistin republikan, njëherësh anëtar i Grupit të Miqësisë për Çështje Shqiptare në kuadër të...
  Lajme30 Mars 2023
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të pakta. Krejtësisht vonë në mbrëmje, rreth mesnatës, pritet të ketë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.