×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sa kushton një orë pune në Zvicër?

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Dega e financave dhe e sigurimeve është në krye të shkallës së kostos së punës, ka njoftuar të mërkurën Zyra Federale e Statistikave (BFS), shkruan sda.ch.

  Në vitin 2018, një orë pune atje ka kushtuar 93.20 franga. Pas kësaj dege, me një dallim të madh vjen kostoja e orës së punës në informatikë, me një mesatare prej rreth 80 frangash, transmeton albinfo.ch. Pastaj në radhë vijnë shërbimet shkencore dhe teknike me 76 franga orën dhe kostoja në arsimim dhe mësimdhënie që është rreth 74 franga.

  Mesatarja e Zvicrës sa i takon kostos së një ore pune është 61.90 franga. Ndërsa hoteleria radhitet mjaft poshtë nën këtë mesatare. Kështu, një orë punë atje kushton rreth 38 franga, sipas BFS, përcjell albinfo.ch. Ofrimi i shërbimeve të tjera ekonomike, i cili përfshin, mes të tjerash, ndërmjetësimin e punëtorëve, është gjithashtu nën mesatare, me një kosto prej rreth 48 frangash.

  Por, çfarë kuptohet në të vërtetë me “kosto të punës”? Sa për sqarim: Kjo sigurisht nuk është ora e paguar e punës në Zvicër, shkruan albinfo.ch. Pra, kostot e punës janë shpenzimet që punëdhënësi bën për punësimin gjegjësisht mbajtjen në punë të punonjësve.

  Pothuajse 80 për qind e kostove janë paga dhe mëditje, plus rreth 17 për qind për kontributet e sigurimeve shoqërore dhe tre për qind për trajnime profesionale dhe rekrutim të personelit.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  “Sanksionet e reja kundër Rusisë nuk janë të nevojshme, sepse ato i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë”. Kështu u shpreh...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Tetë trupa të pajetë janë gjetur në ditët e fundit në Parkun Kombëtar El Veladero në Meksikë. Njoftimi u dha dje në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në Zvicër, mesatarisht 32,000 njerëz në vit duhet të trajtohen në spital për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, dhe 2.2 për...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Sulmuesi portugez, Cristiano Ronaldo shënoi një ‘gol fantazmë’ të çmendur për të kaluar Al Nassr në epërsi ndaj Al Ahli në ndeshjen...
  Ekonomi23 Shtator 2023
  Më 22 shtator, Ministria e Ekonomisë ka njoftuar se ka hapur thirrjen publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në Zvicër, mesatarisht 32,000 njerëz në vit duhet të trajtohen në spital për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, dhe 2.2 për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një 17-vjeçar ka vrarë shokun e tij të ngushtë, për arsye se ky i fundit nuk fshiu një postim në rrjetet sociale....
  Sport23 Shtator 2023
  Julian Nagelsmann është zyrtarizuar si trajner i ri i Kombëtares së Gjermanisë pas shkarkimit të Hansi-Flick. Trajneri i ri gjerman ka marrë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kreu i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka thënë se Kryeministri Albin Kurti po mendon që duke i refuzuar e kritikuar ndërkombëtarët, do...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.