Bota/Rajoni

Rusia: Ukraina po planifikon një sulm ndaj centralit bërthamor të Zaporozhye

Rusia: Ukraina po planifikon një sulm ndaj centralit bërthamor të Zaporozhye
09:39 | 18 Gusht 2022

Ukraina po planifikon të kryejë sulme artilerie nesër në territorin e termocentralit bërthamor Zaporozhye nga Nikopol, pohoi sot zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov.

“Njësitë e Brigadës së 44-të të Artilerisë të Forcave të Armatosura të Ukrainës po planifikojnë të sulmojnë NE Zaporozhye nga qyteti i Nikopol më 19 gusht,” tha Konashenkov.

Igor Konashenkov thekson se udhëheqja ukrainase ka përhapur vazhdimisht zëra se trupat ruse kanë pushtuar këtë termocentral bërthamor dhe po bombardojnë Forcat e Armatosura të Ukrainës nga sistemet e artilerisë me rreze të gjatë, duke u mbuluar me armë bërthamore./FrontOnline/

 

Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company

Të tjera