×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rusia sulmon me dronë Odesën

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Rusia lëshoi një mori dronësh në drejtim të qytetit-port të Odesës me dalje në Detin e Zi, për të dytën ditë me radhë. Si pasojë u dëmtua një magazinë, u dogjën me dhjetëra kamionë dhe dy persona u plagosën. Sulmet detyruan autoritetet të pezullonin shërbimin e trageteve mes Rumanisë dhe Ukrainës.

  Policia kufitare rumune njoftoi se për shkak të sulmeve në Ukrainë, tragetet u ankoruan në brigjet rumune të Danubit, në Isaccea. Po kështu lundrimet po kryeshin përmes Galatit, një qytet rumun në rrjedhën e sipërme të Danubit.

  Një ditë më parë Moska kreu një sulm me raketa dhe dronë duke vrarë dy persona në një magazinë gruri në Odesa, e duke dëmtuar rëndë një hotel të braktisur shumëkatësh.

  Forcat ajrore të Ukrainës bënë të ditur se kishin rrëzuar 26 nga 38 dronë të lëshuar nga Rusia gjatë natës.

  Kievi njoftoi gjithashtu se në 24 orët e fundit ishin vrarë nëntë civilë dhe plagosur 15 të tjerë.

  Rusia sulmoi me artileri qytetin e Khersonit duke dëmtuar një shtëpi, një shkollë, një treg dhe një fabrikë të përpunimit të ushqimit.

  Po kështu ushtria ruse hodhi pesë bomba nga ajri në Robotyne, një qytet në rajonin e Zaporizhias në juglindje të vendit, të cilin Ukraina e rimori në muajin gusht falë kundërsulmit të saj i cili po përparon ngadalë.

  Megjithëse asnjëra palë nuk ka publikuar shifrat e viktimave, kundërofensiva besohet se u ka shkaktuar dëme të mëdha të dyja palëve dhe ka qenë shkatërruese për ato qytete e fshatra ku janë zhvilluar luftime./VOA

  Maca e zezë sjell super çmime ne Petrol Company!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit, ka bërë të ditur se është arritur të shpëtohet një ari, i cili kishte rënë në një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Një grua ka lindur foshnjen e saj, para kohe. Rasti dyshohet të ketë ndodhur si pasojë e dhunës fizike të shkaktuar nga...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Avokatja kosovare nga Suedia, Arlinda Loncari, është deklaruar duke dhënë detaje nga ajo se çfarë ka gjetur dhe çfarë ka lexuar prej...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Çmimi i derivateve në bursën ndërkombëtare ka shënuar të hënën ulje. I njëjti ritëm po vazhdon edhe në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe,...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Opinione04 Dhjetor 2023
  Nga Kaspar Villiger: I Kur njerëzit veprojnë me përgjegjësi vetjake kjo sjell shumë përfitime për shoqërinë. Ata që kujdesen për veten nuk...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.