Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rusia: S’kemi nevojë të vjedhim, kemi marrëveshje me Oksfordin për vaksinën kundër Covid-19

  FrontOnline
  18 Korrik 2020

  Rusia ka mohuar se ka kryer sulm kibernetik ndaj Universitetit të Oksfordit, por ka njoftuar se ka nënshkruar marrëveshje me këtë institucion dhe kompaninë farmaceutike “AstraZeneca” për prodhimin e vaksinës.

  Fondi sovran i thesarit njoftoi publikisht për hollësitë e kësaj marrëveshjeje pasi Kremlini u akuzua për përpjekje për vjedhje të të dhënave për vaksinën përmes sulmit kibernetik, shkruan “Daily Mail”, transmeton Gazeta Express.

  Britania, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja thanë të enjten se hakerët e përkrahur nga shteti rus janë duke u përpjekur t’i vjedhin të dhënat e hulumtimeve për zbulimin e vaksinës dhe trajtimit kundër koronavirusit nga institucionet akademike dhe farmaceutike rreth botës.

  Sidoqoftë, Kirill Dmitriev, kryetar i Fondit për Investime Direkte, tha në një intervistë të premten se Moska nuk ka nevojë të vjedhë sekrete, sepse tashmë ka një marrëveshje me kompaninë “AstraZeneca” për prodhimin e një vaksine të mundshme britanike në Rusi.

   

  “AstraZeneca tashmë ka një marrëveshje me R-Pharm për lokalizimin e plotë dhe prodhimin e vaksinës së Oksfordit në Rusi. Nuk ka asgjë që ka nevojë të vidhet. E tëra do t’i jepet Rusisë”, tha Dmitriev.

  Në anën tjetër, vetë kompania “AstraZeneca” nuk e ka komentuar këtë deklaratë, por muajin e kaluar ka njoftuar se është në bisedime me Rusinë dhe disa vende të tjera rreth marrëveshjeve për furnizim me vaksinën e mundshme kundër koronavirusit.

  Ndryshe, Rusia më parë ka pretenduar se është duke e zhvilluar vaksinën e vet, për të cilën tashmë raportohet se muajin e ardhshëm do të miratohet nga rregullatori dhe do të jetë e gatshme për një pjesë të madhe të popullsisë në shtator.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i cili është në shënjestër të protestave në Beograd, nuk është dukur kurrë më i humbur sesa kur...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Ish-kryeministri britanik Boris Johnson do të japë dorëheqje nga pozita e deputetit me efekt të menjëhershëm pas marrjes së raportit “Partygate”. Raporti...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Blerim Vela, shef i stafit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar të premten se Policia e Serbisë e ka arrestuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Mbrëmjen e së enjtes Tregu i Gjelbër në Prishtinë u kaplua nga zjarri. Vendi shumëngjyrësh ku ekspozoheshin shumë produkte, u bë shkrumb...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Lajme09 Qershor 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Brod të Shtërpcës, ku janë lënduar dy persona. Këtë për Front Online e ka konfirmuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, tash e dy javë pozitën e tij po e ushtron nga zyra e gjendjes civile në fshatin...
  Lajme09 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.