×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rusia reagon për ndihmën e Britanisë për Ukrainën, do të dërgojë regjiment të ri në Krime

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Rusia tha të mërkurën se në fillim të dhjetorit do të dërgojë një regjiment të ri parashutistësh në Krimenë e aneksuar dhe u ankua për marrëveshjen britanike për përforcimin e forcave detare të Ukrainës, duke thënë se një gjë e tillë tregon se aktivitetet ushtarake britanike po zgjerohen afër kufijve të Rusisë.

  Ushtria ruse tha se do ta vendosë regjimentin e ri në gadishullin që Rusia e aneksoi nga Krimea në vitin 2014, duke kompletuar një riorganizim të forcave të përmendur nga ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, në mars të këtij viti, raportoi agjencia e lajmeve, Interfax.

  Njëkohësisht, Moska u ankua për kornizën e marrëveshjes sipas së cilës Ukraina do të përdorë financa britanike për përforcimin e kapaciteteve detare, duke i mundësuar blerje të raketave dhe anijeve me raketa dhe një bazë detare në Detin Azov, shkruan Reuters.

  “E shohim këtë fakt si dëshminë më të fundit praktike të rritjes së aktivitetit ushtarak britanik në shtetet që kufizohen me Rusinë, posaçërisht Ukrainën”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, në konferencën javore për gazetarë.

  Në anën tjetër, Ukraina dhe vendet e NATO-s kanë shprehur shqetësim në lidhje me lëvizjet e trupave ruse afër kufirit të Ukrainës, por Moska e ka akuzuar Kievin, Uashingtonin dhe aleatët e tyre për sjellje destabilizuese, përfshirë rajonin e Detit të Zi.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.