×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rusia lëshon 11 raketa balistike, politikanët ukrainas braktisin menjëherë seancën – strehohen nën tokë

  FrontOnline
  31 Maj 2023

  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e para të mëngjesit të të hënës.

  Sipas komandantit të përgjithshëm të forcave të armatosura, Valerii Zaluzhnyi, forcat e Moskës lëshuan 11 raketa balistike dhe lundruese në Kiev rreth orës 11:30 të mëngjesit me orën lokale.

  Ai tha se të gjitha raketat u rrëzuan. Deputeti ukrainas Vadym Ivchenko u shpreh se sulmet filluan gjatë një sesioni parlamentar dy-orësh në kryeqytet.

  “Kur dëgjuam alarmin, deputetët dhe të gjithë u futën nëntokë në një bodrum vetëm për të qenë të sigurt. Sigurisht, ata zgjedhin kohën pikërisht kur kemi një seancë plenare që zgjat vetëm dy orë dhe ata u përpoqën të godasin qendrën e Kievit me raketa”- tha Ivchenko.

  Edhe Ivchenko, si shumë banorë të tjerë të Kievit, është shqetësuar nga tingujt e shpërthimeve gjatë natës gjatë javëve të fundit. Ai thotë se nuk ka mundur të flejë nga frika dhe pasiguria se çfarë mund të ndodhë.

  Pavarësisht punës së madhe të mbrojtjes ajrore në Ukrainë, Ivchenko u shpreh se është një kohë e vështirë për gratë dhe fëmijët në zonë.

  Sipas administratës ushtarake të Kievit, ka pasur 16 sulme në qytet që nga fillimi i majit, dhe taktikat e armikut duket se kanë ndryshuar duke sulmuar gjatë ditës dhe jo vetëm gjatë natës. Një video e filmuar nga një përdorues i Instagramit tregonte fëmijë duke vrapuar dhe duke bërtitur në rrugët e Kievit gjatë një sulmi.

  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy ndau pamjet në rrjetet sociale, duke tërhequr vëmendjen ndaj realitetit të ashpër me të cilin përballen fëmijët ukrainas.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit. SBU pretendoi...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Të paktën 18 persona, duke përfshirë një grua shtatzënë, u vranë në shtetin jugor të Nigerisë, Rivers, kur një rafineri ilegale nafte...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Lajme03 Tetor 2023
  Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby tha të martën se Serbia ka filluar tërheqjen e forcave serbe përgjatë...
  Sport03 Tetor 2023
  Ballkani është duke u bërë gati për sfidën ndaj Dinamo Zagrebit, e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Konferencës. Therandasit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.