Bota/Rajoni

Rusia kidnapon drejtorin e termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia

Rusia kidnapon drejtorin e termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia
15:35 | 01 Tetor 2022

Ofruesi i energjisë bërthamore të Ukrainës ka akuzuar Rusinë për kidnapim të drejtorit të përgjithshëm të termocentralit më të madh bërthamor në Evropë, Ihor Murashov.

Forcat ruse kapën drejtorin e përgjithshëm të termocentralit bërthamor Zaporizhzhia, rreth orës 16:00 të së premtes, tha kompania shtetërore bërthamore ukrainase, Energoatom.

Energoatom tha se trupat ruse ndaluan makinën e Murashovit, ia lidhën sytë dhe e çuan në një vend të panjohur.

“Ndalimi i tij nga Rusia rrezikon sigurinë e Ukrainës dhe termocentralit më të madh bërthamor në Evropë”, tha presidenti i Energoatom, Petro Kotin.

Kotin kërkoi nga Rusia lirimin e menjëhershëm të Murashov, raporton Independent, transmeton Klankosova.tv.

Reaktori i fundit i uzinës u mbyll në shtator mes bombardimeve të vazhdueshme pranë objektit.

Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500

Të tjera