Bota/Rajoni

Rusia ka raportuar raste të llojit AY.4.2, për të cilin thonë se është më ngjitës sesa delta

Rusia ka raportuar raste të llojit AY.4.2, për të cilin thonë se është më ngjitës sesa delta
10:56 | 21 Tetor 2021

Rusia ka raportuar disa infeksione me një variant të ri të covid-19 që besohet të jetë më ngjitës se delta, njoftoi agjencia e lajmeve RIA të enjten.

Është e mundur që varianti AY.4.2 të përhapet më shpejt, citohet të ketë thënë shkencëtari Kamil Khafizov nga RIA. Kjo mund të shkaktojë një përhapje të re dhe madje edhe më të shpejtë të infeksionit, dhe Rusia po përballet me rekorde të pashembullta prej ditësh.

Varianti i ri përfundimisht mund të zëvendësojë deltën, megjithëse procesi mund të jetë i ngadalshëm, tha Khafizov.

Presidenti Vladimir Putin miratoi këtë javë një propozim të qeverisë për një pushim njëjavor që të fillojë më 1 nëntor pasi numri i vdekjeve në të gjithë Rusinë në 24 orët e fundit të mërkurën arriti rekorde të reja. Kishte 1,028 vdekje dhe 34,073 të infektuar rishtas.

Varianti AY 4.2 është zbuluar tashmë në Mbretërinë e Bashkuar dhe disa vende të tjera evropiane, dhe Izraeli njoftoi të mërkurën se ka identifikuar rastin e parë në territorin e tij.

Nën-varianti AY 4.2 përbën rreth 6 përqind të mostrave të sekuencuara, njoftoi Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar javën e kaluar, por nuk është nën hetim dhe nuk është etiketuar si një variant shqetësues.

François Balloux, drejtor i Institutit të Gjenetikës në UCL në Londër, tha se varianti i ri ishte ende i rrallë dhe nuk dukej të ishte më ngjitës se të tjerët./FrontOnline/

 

Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home

Të tjera