×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rusia fillon stërvitjet në Detin Baltik një ditë pas NATO-s

  FrontOnline
  05 Qershor 2023

  Rusia tha të hënën se filloi të zhvillojë stërvitje detare në Detin Baltik.

  Dhe stërvitja, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vjen një ditë pasi vendet anëtare të NATO-s nisën stërvitjet e tyre vjetore në Baltik.

  Nga ana e NATO-s, po marrin pjesë 6,000 personel, 50 anije dhe më shumë se 45 avionë – me Finlandën që merr pjesë për herë të parë si anëtare e aleancës, tha Marina e Shteteve të Bashkuara.

  Në anën tjetër, ushtria ruse tha se deri në 40 anije dhe varka, 25 avionë dhe rreth 3,500 personel do të marrin pjesë në stërvitjet e saj, të cilat janë planifikuar të zgjasin deri më 15 qershor.

  Moska gjithashtu filloi stërvitjet në Detin e Japonisë dhe në Detin e largët lindor të Okhotsk të hënën, të cilat do të përfshijnë mbi 60 anije luftarake dhe anije mbështetëse nga flota e saj e Paqësorit.

  Lajmi vjen një ditë pasi kreu i Forcave Tokësore të Ukrainës tha se trupat e vendit arritën dy fitore të vogla përgjatë vijës së parë të fushës së betejës me Rusinë në provincat e Donetskut dhe Luhanskut.

  Ndërsa vija e frontit ka qenë statike për muaj të tërë, armiqësitë në Donetsk verior dhe disa pjesë të Luhansk “vazhdojnë pothuajse gjatë gjithë kohës”.

  Luhansk dhe Donetsk përbëjnë rajonin e Donbasit të Ukrainës, një qendër industriale kur separatistët e mbështetur nga Rusia morën kontrollin e dy territoreve dhe shpallën republikat separatiste në vitin 2014.

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, doli para një gjykate në Nju Jork të hënën, për t’u përballur me akuzat për...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi të hënën përdorimin e një vaksine të dytë të malaries për të frenuar sëmundjen kërcënuese për jetën,...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.