×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rusia e miraton testimin në njerëz të pilulës së Pfizer-it

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Rusia ia ka dhënë miratimin kompanisë amerikane, Pfizer, që ta testojë në njerëz pilulën eksperimentale të saj për trajtimin e Covid-19.

  Testimi ka filluar në 90 persona me kushte shtëpiake te ata që kanë Covid-19 me simptoma. Procesi është nisur më 12 nëntor dhe do të vazhdojë deri në marsin e vitit të ardhshëm, tha një regjistër shtetëror i ilaçeve.

  Kompania amerikane, Pfizer, më herët këtë muaj ka thënë se pilula e saj e ka zvogëluar për 89 për qind rrezikun nga vdekja ose hospitalizimi te të rriturit e rrezikuar nga Covid-i i ashpër. Pilulës i është vënë emri “Paxlovid”, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

  Kompania “Pfizer” ka thënë se planifikon që t’i dorëzojë në Administratën e Ushqimit dhe Ilaçeve të ShBA-së rezultatet e përkohshme të testimit për pilulën e saj, që jepet bashkë me një pilulë tjetër më të vjetër antivirale, të quajtur Ritonavir. Dorëzimi i rezultateve planifikohet të bëhet si pjesë e kërkesës për miratimin e përdorimit emergjent, të paraqitur në tetor.

  Kompania gjithashtu ka thënë se tash për tash pret që të prodhojë mbi 180.000 pako të pilulave deri në fund të vitit 2021 dhe së paku 50 milionë pako deri në fund të vitit të ardhshëm.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  SPAK ka lëshuar disa urdhërarreste me vendim gjykate për inceneratorin e Tiranës. Operacioni për ekzekutimin e urdhërarresteve u krye nga agjentët e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ragmi Mustafi nga Partia për Veprim Demokratik, njëherësh këshilltar i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, ka folur për Front Online lidhur me zgjedhjet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, ka thënë se arratisjet nga burgjet ka pasur edhe në të kaluarën dhe se mund të ketë...
  Sport13 Korrik 2024
  Talenti i Spanjës, Lakime Yamal i ka dhënë merita të mëdha bashkëlojtarit të tij te kombëtarja, Rodri, të cilin e ka cilësuar...
  Lajme13 Korrik 2024
  Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues i Kosovës (ShKK), Ismail Dibrani, ka thënë se dy të arratisurit nga burgu, Faton Hajrizi dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.