Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Rugovasit kundërshtojnë mbylljen e rrugës, japin afat 48 orë për anulimin e vendimit

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Organizatat e Shoqërisë Civile të mbështetura nga përfaqësues të fshatrave të Rugovës, shprehën pakënaqësi lidhur me vendimin e prokurorisë për ndalimin e qarkullimit të lirë të qytetarëve me materiale ndërtimi në zonat e tyre.

  Pas takimit që patën me Ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, kanë thënë se ky i fundit u zotua se do t’i dërgojë një letër zyrës së prokurorit dhe se pritet vetëm vendimi i prokurorit në nivel lokal që të tërhiqet kjo masë.

  Drejtor i OJQ-së Syri i vizionit Veton Muja, ka thënë se bllokimi i zonës së Rugovës është bërë problematik e madhe për banorët e asaj ane, derisa ka theksuar se i kanë dhënë 48 orë kohë Ministrit që ky vendim të tërhiqet.

  “Sot ishim në takim me ministrin e mjedisit po njëkohësisht edhe me zëvendës kryeprokurorin, e gjithë Kosova tash më e dinë për rastin e bllokimit të zonës së Rugovës me materiale, që e kemi quajtur vendim jo kushtetues i marrë nga prokuroria në Pejë. Në një far forme së bashku me banorët e asaj zone kemi dhënë një ultimatum 48 orë që ky vendim të hiqet. I takuam paraprakisht institucionet ato e kanë marrë seriozisht këtë komunikim të banorëve dhe shoqërisë civile, besoj që në kohën më të shpejtë kemi premtimin që menjëherë ministria e mjedisit do t’i dërgojë një letër zyrës së prokurorit dhe pritët vetëm vendimi i prokurorit në nivel lokal që të tërhiqet kjo masë”, ka thënë ai.

  Ndërsa, ish-deputeti Ali Lajqi, ka theksuar se parku nacional duhet të zhbëhet, sepse siç ka thënë ai është në kundërshtim me shumë kritere të parkut nacional

  “Thelbi i kësaj është parku kombëtar ose nacional që është bërë në vitin 2011-12, është thelbi i kësaj çështje e cila u bë jashtë kritereve të një parku nacional dhe ky ligj nuk përbën esencën ose materien e cila do të ishte e qëndrueshme për një park nacional…Parku nacional duhet të zhbëhet u tha edhe prej Ministrit, duhet të vijë sa më shpejtë me procedurë që parku të korrigjohet ose të hiqet prona private prej parkut. Tentimi është që të zhbëhet plotësisht sepse është në kundërshtim me shumë kritere të parkut nacional”, ka thënë ai.

  Me vendimin e Parkut Nacional, rruga Pejë-Rugovë, është bllokuar për mjetet transportuese me material ndërtimorë. /kp/

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Gazetarët në terren raportojnë se përfaqësues të Listës Serbe janë duke negociuar me KFOR-in edhe në Leposaviq. Më herët ishte informacioni se...
  Lajme29 Maj 2023
  Një prani e shtuar e ushtarëve të KFOR-it gjendet para objekteve të komunave të Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zveçanit e Zubin-Potokut. Kryetari...
  Lajme29 Maj 2023
  KFOR-i është duke e ruajtur sigurinë e objekteve të komuanve në veri të vendit, aty ku sot do të nisin punën kryetarët...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se mbrëmë vonë kishte një telefonatë nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë...
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zveçan bllokohet rruga drejt ndërtesës së komunës. Gazetarja e Radios Evropa e Lirë, raporton se në Zveçan është vendosur një gardh...
  Lajme29 Maj 2023
  Serbët e veriut të Kosovës kanë filluar të mblidhen e të dalin në rrugë qysh para orës 07:00. T7 raporton se tashmë...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, sot do të nisin punën zyrtarisht në...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Lajme29 Maj 2023
  Në Kosovë në këtë javë pritet të mbajë mot i ngjashëm me të javës së kaluar. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, deri...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.