Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Rudari: Në Podujevë, për dy javë janë dhjetëfishuar rastet e infektimeve me coronavirus

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ushtruesi i detyrës së Kryetarit të Podujevës, Nexhmi Rudari ka thënë se gjendja në këtë komunë sa i përket pandemisë së COVID-19 është mjaft e rëndë.

  “Për fat të keq në dy javët e fundit kemi pasur dhjetëfishim të numrit të infektuarve. Po ashtu kemi edhe vdekje nga kjo sëmundje. Në territorin e Komunës së Podujevës kemi 343 raste aktive. Mostrat janë dhënë edhe për 167 persona që nënkupton se në ditët në vijim mund të ketë rritje të numrit të qytetarëve të prekur me coronavirus nga komuna jonë”, tha ai.

  Rudari thotë se nga kjo komunë ka pacientë që janë të hospitalizuar por shton se asnjëri prej tyre nuk është i rrezikuar për jetë.

  “Deri tani nga Komuna e Podujevës kanë humbur jetën 30 persona”, shtoi ai.

  I pari i Podujevës, thotë se masat nuk do të duhej të ashpërsoheshin pasi sipas tij shumë biznese po hasin në vështirësi.

  “Bizneset po operojnë me vështirësi. Apeloj te qeveria që masat të mos ashpërsohen por të lehtësohen”.

  Rudari thotë se sektori i gastronomisë është buzë kolapsit dhe se të njëjtit kanë nevojë për mbështetje.

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, për mashtrim pas debatit lidhur me marrëveshjen e Ohrit në...
  Lajme23 Mars 2023
  Platforma “Liria Ka Emër” u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të marrin pjesë në Marshin për Drejtësi në solidarizim dhe...
  Lajme23 Mars 2023
  Partia Socialdemokrate ka zhvilluar një aksion tek oborri i Kuvendit të Kosovës, ku në veturën e kryeparlamentarit kanë shkruar “edhe asi”, “edhe...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu në një takim në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shqipëri, e ka konsideruar marrëveshjen...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se koha kur Vetëvendosje ka pasur dorë në partinë e tij ka vdekur. Abdixhiku, mes...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, i është kundërpërgjigjur kryeministrit, Albin Kurtit. Abdixhiku i është drejtuar Kurtit duke thënë se...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka dalur nga seanca në të cilën ka qenë duke u diskutuar për marrëveshjen në Ohër. Dalja e tij...
  Lajme23 Mars 2023
  Një sharje është dëgjuar në seancën e sotme të Kuvendit ku po diskutohet për marrëveshjen e arritur në Ohër. “Phuu ta q***...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.