Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Rudari ia kthen Konjufcës: Në Podujevë vjen si turist, merru me Konjuhin e Lipjanit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Podujevës, Nexhmi Rudari, e ka porositur Glauk Konjufcën e Lëvizjes Vetëvendosje, që të merret me fshatin e prejardhjes së tij Konjuhin e Lipjanit dhe jo me zgjedhjet në Podujevë. Pasi, sipas tij, Konjufca vjen si turist në Podujevë dhe nuk ka të bëjë asgjë me Llapin.

  Këtë koment kandidati i LDK-së për Podujevën, Nexhmi Rudari, e ka dhënë për Gazetën Express, pasi Glauk Konjufca e ka quajtur atë në emisionin “DPT te Fidani” në T7, eksponent të Agim Veliut, teksa thotë se “mozamakeq për neve nëse në krye të Llapit vjen një kryetar me vegëza të Agim Veliut”.

  Sipas Konjufcës, zgjedhjet në Podujevë janë të nivelit nacional e jo lokal, pasi paralajmëron se shumë shpejt do të vijë demarkacioni me Serbinë.

  “Zgjedhjet në Podujevë janë të rëndësishme në nivel nacional, konsideroj se qysh na ka ardhë demarkacioni me Malin e Zi, ka me na ardhë demarkacioni me Serbinë, për nja 2-3 vjet mundet me të ardhë demarkacioni me Serbinë… Krejt brezi i Llapit me Serbinë kufizohet, e rrok një brez kufitar i cili e rrok disa kilometra. Konsideroj se Shpejtim Bulliqi, na nevojitet me qenë kryetar i Llapit edhe nga ky aspekt nacional… Nëse e kemi Shpejtim Bulliqin është tjetër tregim, nëse e kemi Nexhmiun, i cili është eksponent i Agim Veliut, kur të vjen puna e demarkacionit, mozamakeq, nëse është një kryetar me vegëza të Agim Veliut. Mozamakeq për neve, jo për Llapin po për Kosovën”, është shprehur Konjufca në “DPT te Fidani”, transmeton Gazeta Express.

  E për deklaratën e Konjufcës është shprehur i habitur Rudari duke pyetur, “çka ka të bëjë Glauku me Podujevën?… E po vika Shpejtim Bulliqi me na shpëtu demarkacionin sikurse me Çakorrin a?”, ka thënë të enjten për Express Rudari.

  Tutje ai thotë se Konjufca vjen si turist në Podujevë dhe do të ishte më mirë të merrej me Konjuhin e Lipjanit sesa me zgjedhjet lokale të kësaj komune.

  “Mas pari Glauku nuk ka të bëjë asgjë me Podujevën, ai nuk është as banor i Podujevës, ai vjen si turist këtu në fushatë. Do të ishte dashtë Glauku me u marrë me Konjuhën atje te Lipjani… Nuk kam ndonjë koment të veçantë, se jemi në fushatë dhe kushdo po deklaron çkado, po sillet si po do, pa e brejtë ndërgjegjja. Është e drejtë e tij me thanë çka të dojë, unë s’kam ndonjë koment për të”, ka thënë Rudari për Gazeta Express.

  Sa i përket demarkacionit me Serbinë, Rudari tha se kjo është çështje nacionale dhe jo lokale.

  “Kufijtë janë nacionalë, nuk janë komunalë, sigurisht kur të vjen rasti te territori i Podujevës kufiri është i qartë, i njohur dhe i ditur prej të gjithë banorëve me dokumentacion, me kadastër. Nuk besoj që duhet të shqetësohen qytetarët e komunës së Podujevës për këtë çështje”, përfundoi ai.

  Zgjedhjet në Podujevë do të mbahen më 29 nëntor, ndërsa gara është fokusuar mes kandidatit të LDK-së, Nexhmi Rudari, dhe atij të Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi.

  Podujeva njihet si bastion i LDK-së, por nuk dihet nëse në këto zgjedhje do të ketë ndryshim sa i përket qeverisjes së ardhshme.

  Podujeva ka shkuar në zgjedhje pasi ish-kryetari Agim Veliu dha dorëheqje nga ky post për t’u bërë ministër i Punëve të Brendshme.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka reaguar pas vendimit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë...
  Lajme31 Mars 2023
  Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka dënuar ashpër djegien e tri veturave me targa RKS, duke thënë se...
  Lajme31 Mars 2023
  Shoqata Sindikale e QKUK-së ka shprehur pakënaqësinë lidhur me situatën e krijuar tek punonjësit shëndetësorë ë shkak të mos përfshirjes së shtesave...
  Të tjera
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...
  Lajme31 Mars 2023
  Policia e stacionit në Shtërpcë, veç aktiviteteve rutinë dhe atyre të planifikuara, bazuar në planin aktiv “Mbrojta e Pyjeve”, pas disa informacioneve...
  Lajme31 Mars 2023
  Zyrtari i Gjendjes Civile në Fushë Kosovë, Latif Ibrahimi është deklaruar i pafajshëm, të premten në shqyrtimin fillestar, në rastin ku po...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së "anëtarëve të Bashkimit Evropian të...
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi, mendon se pas marrëveshjes së Ohrit vendi duhet të shkojë drejt zgjedhjeve të reja. Ajo ka bërë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.