×
 • Lajme
 • Lajme

  “Rruga e Re” e LDK-së/ Nënkryetari Haziri: Kemi planifikuar investime që rrisin ekonominë e vendit

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka shpalosur të hënën 100 projektet e zotimet më të mëdha të “Rrugës së Re”.

  Projektet, përfshijnë buxhet 4.5 miliardë euro në fund të mandatit të parë, ndërtimin e një centrali me gaz, ndërtimin e një qendre të re spitalore në Prishtinë, ndërtimin e stadiumit kombëtar, e të tjera.

  Lidhur me këto projekte për Front Online ka folur, nënkryetari i LDD-së, Lutfi Haziri.

  Haziri tregon në detaje se si janë nisur dhe finalizuar 100 projektet e “Rrugës së Re”.

  “Fillimisht e kemi bërë projeksionin financiar sa Kosova ka mundësi me bë rritje buxhetore, fondet që vendi i disponon tani kemi dalë në probleme si në infrastrukturë, projektet e mëdha e të mesme të pa përfunduar se duhet të kenë një logjikë të lidhshmërisë në mes rrugëve në katër shkallë dhe e dimë saktë se kur fillojë e përfundojë këto punime”.

  “Ambienti, problemi me ujërat e zeza, trajtimi i shtatëve të lumenjve, uji i pijshëm të jetë i kontaminuar, probleme të energjisë, ekonomisë, pakon e re fiskale, stimulimin  për prodhim ekonominë private, ndërmarrje publike e gjithçka që është zhvillimore në vendin tonë ky projekt i LDK-së është i realizueshëm në katër vitet e para, neve na duhet besimi qytetar. Populli i Kosovës është punëtor do të përfshihet edhe mërgata se roli i tyre nuk është vetëm financiar është dije e provoj amerikane e evropiane. Prej bujqësisë e deri te  energjia ne kemi planifikuar investime që rrisin ekonominë e vendit”, përfundoi Haziri për Front Online.

  Lutfi Haziri: Jemi gati për rikthimin e madh, do të dalim të parët në zgjedhje – Kurtin e ka kap frika

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.