×
 • Lajme
 • Lajme

  Rritja e numrit të të infetkuarve me coronavirus, Zemaj: Do të shtohet staf

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot ka vizituar Klinikën Infektive ku nga atje tha se do të shtohet staf i ri për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve që po trajtohen në këtë klinikë.

  “Me qëllim të përforcimit të kapaciteteve profesionale përveç stafit aktual të këtyre klinikave, një numër i profesionistëve do të angazhohen edhe përmes rekrutimit të profesionistëve shëndetësorë që është në proces, por edhe përmes vullnetarëve të gatshëm për t’u angazhuar”.

  Ai tha se në Infektivë aktualisht janë duke u trajtuar 101 persona të konfirmuar me koronavirus.

  Statusi i plotë:

  Në vazhdën e punëve të përditshme të Ministrisë së Shëndetësisë, së bashku me stafin udhëheqës të SHSKUK-së dhe IKSHPK-së vizituam Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare për të parë nga afër si po menaxhon kjo klinikë dhe të tjerat me numrin në rritje të rasteve me Covid-19, të cilat janë në tretman spitalor.

  U informova për numrin e shtuar të rasteve të hospitalizuara në këtë klinikë, ku sot kishte 104 pacientë, prej të cilave 101 të konfirmuar me Covid-19, por edhe për një numër të caktuar pacientësh, tashmë të hospitalizuar në Klinikën e Pulmologjisë, e cila bashkë me Klinikën e Dermatovenerologjisë dhe Qendrën e Mjekësisë Sportive, janë vënë në dispozicion të trajtimit të rasteve me Covid-19.
  Me qëllim të përforcimit të kapaciteteve profesionale përveç stafit aktual të këtyre klinikave, një numër i profesionistëve do të angazhohen edhe përmes rekrutimit të profesionistëve shëndetësor që është në proces, por edhe përmes vullnetarëve të gatshëm për t’u angazhuar.

  Më pas vizituam edhe Qendrën e Mjekësisë Sportive për të parë mobilizimin e kapaciteteve në funksion të përballjes me Covid-19.

  Nga takimi në Klinikës Infektive, profesionistët e saj, kanë kërkuar nga kolegët e tyre të Kujdesit Parësor që t’i përpunojnë rastet mjekësore ambulantore me kujdes. Në klinikën infektive të referojnë vetëm rastet me Covid-19, për të mos e ngarkuar klinikën me raste ambulantore dhe pa simptoma të qarta klinike për Covid-19.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Dy partitë opozitare, PDK e LDK, kanë dërguar njoftime se do të mbajnë konferenca për media, nesër (e mërkurë). Dy partitë nuk...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Babai i Naim Murselit, Shaban Murseli, ka folur për krimin e rëndë që bëri i biri i tij, i cili akuzohet se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka dalë me një njoftim për ajrin në kryeqytet. IKSHPK-ja ka kërkuar nga të...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka pritur në takim delegacionin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me 29 nentor ishte paraparë që të përfundonte konkursi për kryeshef ekzekutivë të ndërrmarjes “Trepca”, por i njëjti nga menaxhmenti është shtyer...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Komandanti i KFOR-it, Ozkan Utulas, tha se trupat e NATO-s kanë marrë masa të nevojshme për t’iu përgjigjur çdo lloje dhune të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, dhe homologia e saj sllovene, Tanja Fajon, duan të promovojnë integrimin e shpejtë të Ballkanit Perëndimor...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka kërkuar dorëheqjen e ministres së Arsimit Arbërie Nagavci për shkak të rezultatit të dobët...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.