Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rritet shkalla e vrasjeve në Rusi për herë të parë në 20 vjet

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Numri i vrasjeve në Rusi është rritur për herë të parë në 20 vjet, shkruan e përditshmja ruse Kommersant.

  Gazeta, e cila citoi të dhëna zyrtare nga departamentet gjyqësore në zonë, tha se kishte pasur një rënie në rastet e vrasjeve dhe tentativave për vrasje nga 32 mijë e 265 në 2002 në 7,332 në 2021.

  Megjithatë, kjo shifër u rrit në vitin 2022 me 4% duke u rritur në 7,628 raste vrasjesh dhe tentative vrasjesh, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

  Të dhënat treguan gjithashtu një rritje të rasteve të vrasjeve në rajonet ruse që kufizojnë Ukrainën.

  Raporti u publikua nga shoqata e avokatëve Travmpunkt, e cila ia atribuoi rritjen e vrasjeve faktorëve që lidhen drejtpërdrejt dhe tërthorazi me pushtimin e Ukrainës.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një sondazh tregon rënie rekord të shkallës së qytetarëve që janë të kënaqur me qeverinë në Gjermani dhe se 1 në 5...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ukraina e kupton se është “e pamundur” të bashkohet me NATO-n derisa të përfundojë lufta, tha presidenti i saj. Volodymyr Zelenskyy tha...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal (MAPL), Elbert Krasniqi, në seancën e Kuvendit të Kosovës, ka bërë të ditur se dy kryetarët...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, është takuar me ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier. Ai tha se raportet e Kosovës me ShBA-në...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka folur në seancën e veçantë në Kuvend, e cila është thirrur për...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mundur ta “fusë...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s do të jetë nesër në Ankara për ceremoninë e betimit të Recep Tayyip Erdogan, i cili u...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.