Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rritet efikasiteti i vaksinës së “Pfizerit” në 95%, kërkon autorizim për përdorim emergjent

  FrontOnline
  2 vite më parë

  “Pfizer” ka njoftuar të mërkurën se rezultatet finale nga faza e fundit e testimit të vaksinës së vet kundër COVID-19 ka treguar rezultate efektive prej 95 për qind. Kompania ka shtuar se do të aplikojë për autorizim për përdorim emergjent për pak ditë.

  Sipas të dhënave të sigurisë për dy muaj, vaksina e prodhuesit të njohur, që ka bashkëpunuar me partnerin gjerman “BioNTech”, ka nxjerrë rezultate efikase në të gjitha moshat dhe te të gjitha grupet etnike, s’ka pasur asnjë efekt të madh anësor.

  Kompania ka thënë se kjo nënkupton që imunizimi mund të funksionojë në gjithë botën.

  Efikasiteti te të moshuarit, mbi 65-vjeç, si grupacion më i rrezikuar nga virusi, ishte mbi 94 për qind.

  Analizat finale dalin vetëm një javë pas rezultateve fillestare të testimeve që tregonin se vaksina ishte më shumë se 90 për qind efikase.

  Edhe kompania tjetër e njohur, “Moderna” të hënën publikoi rezultate me efikasitet të ngjashëm të vaksinës.

  Rezultatet më të mira se pritjet për dy vaksinat kanë rritur shpresën se pandemisë, që ka marrë jetën e më shumë se 1.3 milionë njerëzve në botë, po i vjen fundi.

  Megjithatë, do të duhen disa muaj para se shitja e tyre të bëhet në gjithë botën. Fillimisht pritet që të kenë prioritet ekipet shëndetësore në SHBA.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një urdhër-arresti është lëshuar kundër Vladimir Putin nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC), që do të thotë se presidenti rus do të arrestohet...
  Lifestyle23 Mars 2023
  Ushqimet që nuk mund t’u rezistoni të listuara nga shkencëtarët pas kërkimeve, për të paraqitur ushqimet më të varura që konsumojmë. Vullnetarët...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një shkollë të mesme të qytetit të Rovigos në Itali, ku për pasojë dy nxënës...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Dragan Kovaçki nga VMRO-DPMNE thotë se para 10 ditëve në Kosovë janë arrestuar agjentë të shërbimit të inteligjencës ushtarake të Maqedonisë. Kovaçki...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeparlamentari Glauk Konjufca ia ka dhënë një vërejtje nënkryetarit të Kuvendit, deputetit të LDK-së, Kujtim Shala, i cili shau pak para se...
  Lajme23 Mars 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, para Komitetit të Senatit është pyetur edhe për marrëveshjen e fundit mes Kosovës dhe Serbisë nga...
  Vip23 Mars 2023
  Cameron Diaz nuk do të kthehet më në Hollywood pasi njerëzit e afërt të saj kanë zbuluar se ajo nuk mund të...
  Lajme23 Mars 2023
  Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, për mashtrim pas debatit lidhur me marrëveshjen e Ohrit në...
  Lajme23 Mars 2023
  Platforma “Liria Ka Emër” u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të marrin pjesë në Marshin për Drejtësi në solidarizim dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.