Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rriten masivisht rastet në Zvicër, dhjetëra mijëra të infektuar brenda tri ditëve

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Që nga e premtja infeksionet me koronavirus u rritën me 12,839 raste të reja, raportuan këtë hënën të dhënat nga autoritetet shëndetësore zvicerane.

  Rastet totale të konfirmuara në Zvicër dhe me vendin fqinjë Lihtenshtajn u rritën në 269,974 dhe numri i të vdekurve u rrit me 3,158 ndërsa shtrimet në spital u rritën me 483 persona, transmeton Gazeta Express.

  Gjatë 7 ditëve deri më 13 nëntor 2020, Zyra Federale e Shëndetit Publik të Zvicrës (FOPH) raportoi 553 vdekje midis rasteve të konfirmuara nga laboratori Covid-19, duke e çuar numrin e të vdekurve në 1,229 që nga vera dhe 2,960 që nga fillimi i vitit.

  Zvicra aktualisht po përdor 77% të kapacitetit të saj aktual të kujdesit intensiv (1,142 vende), sipas SRF. Numri i pacientëve me Covid në kujdesin intensiv ka arritur në 512, një numër afër pikës më të lartë të mëparshme prej 558, i arritur në 28 mars 2020.

  Kantonet me normat më të larta të infeksionit 14-ditor për 100,000 persona ishin në Gjenevë (2,416), Fribourg (2,366), Vaud (1,940), Valais (1,910), Neuchâtel (1,925), Jura (1,613), Ticino (1,203), St. Gallen (968), Appenzell Innerrhoden (861) dhe Bern (773). Cyrihu kishte 732 – të gjitha të dhënat nga FOPH.

  Vdekjet totale të Covid-19 në Zvicër që nga fillimi i pandemisë tani kanë arritur në 3,235, nga të cilat 2,960 ishin infeksione të konfirmuara laboratorike, shkruan Reuters, Lenews.CH.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Kreu i grupit mercenar rus Wagner pranoi të mërkurën se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kishin shkaktuar dëme të rënda në...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një 13 vjeçar është dënuar me 60 ditë burg pasi goditi një moshatar me shuplakë dhe i mori celularin. Jack u arrestua...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ministria greke për Emigracionin dhe Azilin thotë se regjistroi në muajin shkurt të këtij viti rreth 277 mijë shtetas shqiptarë me leje...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Për shkak të mungesës të të akuzuarave ministrit Xhelal Sveçla, si dhe Dardan Molliqajt, Pajtim Havollit, Arsim Maqastenës Agron Kabashit , Frashër...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në konferencën për koordinimin e donatorëve për komunitetin jo shumicë, të organizuar nga Zyra për...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ministria greke për Emigracionin dhe Azilin thotë se regjistroi në muajin shkurt të këtij viti rreth 277 mijë shtetas shqiptarë me leje...
  Vip29 Mars 2023
  Këngëtarja e njohur dhe partneri i saj Adis Patushi po presin të bëhen prindër të një djali. Shtatzënia e Fifit befasoi të...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje horror ka ndodhur në Poloni, ku një 76 vjeçar e mori kufomën e nënës së tij dhe e vendosi para...
  Sport29 Mars 2023
  Neymarit duket se i është hakuar llogaria në Twitter, pasi u panë disa postime shokuese. Tifozët mbetën të hutuar kur llogaria e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.