×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rreziku nga bandat, ushtria suedeze zbarkon në rrugë

  FrontOnline
  30 Shtator 2023

  Gjithnjë e më shumë të rinj po përfshihen në luftën e bandave që është ndezur në Suedi muajt e fundit, tha të premten shefi i policisë kombëtare të vendit, pasi tre persona u vranë në incidente të dhunshme në 24 orë.

  “Ne jemi në një situatë ku rë rinjtë po kontaktojnë vetë organizatat kriminale” duke kërkuar të kryejnë vrasje, tha shefi i policisë suedeze Anders Thornberg gjatë një konference për shtyp.

  Suedia ka qenë prej kohësh e rrënuar nga dhuna e lidhur me bandat rivale dhe bandat që luftojnë për të kontrolluar tregtinë e drogës dhe armëve.

  Kjo dhunë është përshkallëzuar muajt e fundit për shkak të një konfrontimi që ka shpërthyer brenda njërës prej këtyre bandave. Incidentet e të shtënave dhe shpërthimeve janë pothuajse një dukuri e përditshme.

  “Kriminelët janë të pamëshirshëm,” tha Thornberg, duke përshkruar sistemin që ata ndjekin kur duan të largojnë rivalët e tyre: ata përdorin njerëz jashtë bandave, shpesh të mitur. Ata u japin armë, për të kryer krimet.

  Viktimat janë gjithashtu të rinj, në shumicën e rasteve.

  Sipas një raporti nga rrjeti televiziv shtetëror SVT, 12 njerëz u vranë nga të shtënat dhe shpërthimet në shtator, numri më i lartë i regjistruar në një muaj të vetëm në katër vjet./FrontOnline/

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Sport04 Dhjetor 2023
  Shqipëria njohu kundërshtarët në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, ku do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Kundërshtarë të fortë në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.