×
 • Lajme
 • Lajme

  Rreth 4 milionë euro shpenzime për ekskursion në Shqipëri

  FrontOnline
  02 Tetor 2023

  Rreth 4 milionë euro pritet të harxhojnë prindërit kosovarë për t`i dërguar maturantët për shëtitje joobligative në Shqipëri. Me një përllogaritje të thjeshtë me numrin e maturantëve të vitit të kaluar dhe çmimit prej 130 eurosh për një nxënës, si dhe minimumi nga 50 euro të tjera që duhet të marrin me vete, atëherë kostoja është relativisht e lartë për një udhëtim, nga i cili përveç tjerash, humbin edhe pesë ditë mësim.

  Prandaj, nëse një shkollë e mesme ka 8 klasë, e ku mesatarisht secila ka nga 32 nxënës, atëherë rezulton se numri i përgjithshëm i maturantëve të asaj shkolle është 256 persona. Nëse secili prej tyre paguan nga 130 euro, atëherë vetëm nga një shkollë mblidhen 33 mijë e 280 euro.

  Në rast se secili prej 256 nxënësve ka mesatarisht edhe nga 50 euro para të gatshme me vete, kësaj shifra 12 mijë e 800 euro i shtohet shifrës së mësipërme.

  Kështu, në total maturantët e tetë klasave të një shkolle të mesme në Kosovë për udhëtim joobligues në Shqipëri, do të shpenzonin 46 mijë e 80 euro.

  Bazuar në të dhënat e Ministrisë së Arsimit, në Kosovë janë 121 shkolla të mesme të larta. Prej tyre, këtë vit, vetëm në klasën e 12-të, janë 21 mijë e 547 nxënës.

  Sidoqoftë, nëse përllogaritjet se shuma që duhet paguar një maturant për ekskursion pesëditor në Shqipëri është 130 euro, atëherë rezulton se kostoja e përgjithshme e kësaj shëtitjeje në nivel vendi është 2 milionë e 801 mijë e 110 euro.

  Nëse kësaj shifre i shtohen mesatarisht edhe nga 50 euro që secili nxënës mund t’i ketë me vete në xhep, atëherë rezulton se maturantët do të shpenzonin edhe 1 milion e 77 mijë e 350 euro shtesë.

  Kështu, në total, për një udhëtim pesëditor joobligativ në Shqipëri, maturantët kosovarë do të shpenzonin 3 milionë e 887 mijë e 460 euro./RTK

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Aktivistja e PSD-së, Donjeta Demolli, duke komentuar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe ka kritikuar Qeverinë Kurti. Demolli e PSD-së theksoi se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike në Prishtinë ka pranuar informata se një subjekt biznesor, i cili operon në kryeqytet, bën shitjen...
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet mes Blerandos dhe Adrit nuk kanë të ndalur. Në një moment Adri i ka thënë Blerandos “mos ndërhy kur flas unë”....
  Vip05 Dhjetor 2023
  Blerando dhe Azemi kanë debatuar me njëri-tjetrin. Azemi e ka nisur debatin i pari. Në një moment Azemi i ka thënë se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim ambasadorin e ri të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  “Modeli i qeverisjes së mirë lokale në Prizren, është modeli që ia ofrojmë Kosovës në nivelin qendror pas zgjedhjeve të ardhshme”. Kështu...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Njohësi i sigurisë, Nuredin Ibishi tha në Frontal në T7 se injorimi i Policisë së Kosovës nga UNMIK-u e kishte rritur numrin...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë janë mbledhur qytetarë për të protestuar kundër vrasjes së grave. Protesta ka nisur në orë 18:00...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.