×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rrëshqitje dheu në Suedi, lëndohen tre persona

  FrontOnline
  23 Shtator 2023

  Një pjesë e madhe e autostradës në jugperëndim të Suedisë u shemb gjatë natës, duke lënduar tre persona, tha sot policia.

  Kjo autostradë lidh qytetin e dytë më të madh të Suedisë, Goteborgun me kryeqytetin norvegjez Oslo, dhe seksioni që u shemb pas një rrëshqitjeje dheu ndodhet pranë qytetit të vogël Stenungsund, rreth 50 kilometra në veri të Goteborgut në bregun perëndimor të Suedisë.

  “Dëmin më të madh nga rrëshqitja e ka pësuar një sipërfaqe prej përafërsisht 100-150 metra. Por në total, rrëshqitja e dheut ka prekur një sipërfaqe prej përafërsisht 200-700 metra”, thuhet në njoftimin e shërbimeve të ndihmës së parë të Goteborgut.

  Po ashtu janë prekur rreth 10 automjete, një zonë pyjore dhe një zonë biznesi me pikë karburanti dhe restorant, thanë autoritetet.

  Tre persona u dërguan në spital me pasi një pjesë e autostradës u shemb, tha zëdhënësi i policisë Angust Brandt.

  “Shumë njerëz u ndihmuan të dilnin nga automjetet e tyre në zonën e rrëshqitjes së dheut me ndihmën e zjarrfikësve dhe helikopterëve”, shtuan shërbimet e shpëtimit.

  Rrëshqitja e dheut u shkaktua pak para orës 02:00 me orën lokale në zonë ku ka pasur shi të dendur ditët e fundit, por autoritetet nuk kanë qenë ende në gjendje të sqarojnë se çfarë ka ndodhur saktësisht.

  Në këtë fazë nuk përjashtohet rreziku për rrëshqitje të mëtejshme dheu, theksojnë në deklaratën e tyre edhe shërbimet e shpëtimit./FrontOnline/

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ministri britanik për Imigrim, Robert Jenrick ka dhënë dorëheqje të mërkurën, duke thënë se drafti i një legjislacioni qeveritar që parasheh jetësimin...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Italia do të largohet prej Iniciativës kineze Brezi dhe Rruga, ka konfirmuar Qeveria e këtij shteti. Administrata e kryeministres italiane, Giorgia Meloni...
  Të tjera
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby ka zhvilluar një bisedë me Edonën dhe Kaderin, në oborrin e shtëpisë së “Vëllait të...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Hyrja e banorit të ri në Big Brother VIP Kosova, Ardit, duket të ketë ndikuar mirë tek konkurrentja e tij, Shqipja. Në...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Akoma zyrtarisht nuk ka kërkesë nga Suedia që Naim Murseli të gjykohet në shtetin e tyre. Emri i Naim Murselit në javën...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Buci ka folur mbi relacionin aktual që ka me Santianën. Në një bisedë me Besin, Shqipen...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, ka bërë rrëmujë, teksa i ka gjuajtur në pishinë rrobat e Ganiut e të Bleros. Por,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.