Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rregulla të pazakonta në shkolla nga e mbarë bota

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Rregullat e shkollës janë të domosdoshme për të krijuar një mjedis të shëndetshëm dhe pozitiv që secili nxënës të rritet dhe të mësojë. Por disa rregulla atje janë të vështira për t’u justifikuar dhe sjellin shumë diskutime midis menaxhmentit të shkollës, mësuesve, prindërve dhe psikologëve.

  Bright Side bëri një listë të disa prej rregullave dhe ndëshkimeve më të pazakonta dhe të diskutueshme të shkollës në të gjithë botën, transmeton Insajderi.

  Grand sërish në privatizim
  Bizele të ngrira.

  Një studente nga Kina zbuloi një foto të gjunjëve të saj pasi iu nënshtrua një dënimi shkollor për gjunjëzim në bizele të ngrira. Disa pretendojnë se kjo praktikë është e zakonshme midis mësuesve dhe prindërve në të gjithë Azinë.

  Shokë të ngushtë.

  Shkollat në Angli dhe më gjerë kanë filluar të ndalojnë studentët të kenë shokë të ngushtë. Disa prindër, mësues dhe psikologë pohojnë se fëmijët rriten më mirë të përshtatur nëse kanë grupe më të mëdha miqsh. Përveç kësaj, askush nuk ndihet i lënë anash.

  Kritikët argumentojnë se miqtë më të mirë sjellin vlera gjatë gjithë jetës. Një studim nga Child Development zbuloi se ata që kanë një mik të ngushtë kanë shëndet më të mirë mendor gjatë gjithë jetës së tyre.

  Ngjyrosja e flokëve.

  Shkollat në Tokio ndalojnë studentët të lyejnë flokët e tyre. 57% e shkollave publike në kryeqytet u kërkojnë nxënësve të dëshmojnë se flokët e tyre janë ngjyra e tyre natyrale. Për të parandaluar që studentët të gënjejnë, mësuesit telefonojnë në shtëpi për t’u kërkuar prindërve foto të fëmijërisë.

  Kjo shpjegohet me kulturën homogjene. Ka shumë përqendrim tek uniformiteti, kështu që një ndryshim i vogël nga norma bie shumë në sy dhe sjell kritika.

  “Varfëri”, “ditëlindje” dhe 48 fjalë të tjera.

  Departamenti i Arsimit në Neë York ndaloi që një numër fjalësh të përdoren në teste të standardizuara të lëshuara nga qyteti. Studentët që janë dëshmitarë të Jehovait mund të mos ndihen rehat kur flasin për ditëlindjet pasi nuk i festojnë ato.

  Fjalë si varfëria, divorci dhe sëmundja gjithashtu ndalohen, pasi ato mund të sjellin kujtime të dhimbshme ose të lidhen me situatën familjare të një fëmije.

  Bojë e kuqe.

  Ne u rritëm me mësues që shënonin detyrat tona me bojë të kuqe, një ngjyrë të ndritshme për të treguar të gjitha gabimet tona. Këto ditë, boja e kuqe është e ndaluar nga shumë shkolla në Australi dhe Mbretërinë e Bashkuar. Disa pretendojnë se boja e kuqe mund të dëmtojë psikologjikisht fëmijët pasi ngjyra i demotivon studentët ose sjell frikë dhe presion.

  E gjelbra, roza, e verdha, vjollca dhe blu janë më relaksuese dhe kontrollet ose notimi nuk duken më kërcënuese.

  Ngritja e dorës.

  Praktika shekullore e ngritjes së duarve për t’iu përgjigjur një pyetjeje, sipas një shkolle në Nottinghamshire, është e padobishme dhe është ndaluar. Drejtori i shkollës pretendon se vetëm studentë të caktuar ngritin dorën. Kjo nuk inkurajon dhe mbështet mësimin e të tjerëve në klasë. Tani një mësues mund të zgjedhë çdo student për t’iu përgjigjur pyetjes.

  Disa prindër argumentojnë se tani fëmijët e tyre ndihen nervozë dhe të frikësuar. Ata mund të zgjidhen kur nuk e dinë përgjigjen dhe humbin mundësinë për t’iu përgjigjur pyetjes që dinë.

  Koha e gjumit.

  Studentët në Kinë lejohen të dremitin 30 minuta në mes të ditës. Mësuesit besojnë se një sy gjumë mund të përmirësojë kujtesën e dikujt dhe të sigurojë energji për studime të mëtejshme.

  Nxënësit e shkollës fillore mund të dremitin në tavolina dhe lejohen të sjellin batanije dhe jastëk.

  Studentët më të rritur duhet të dremitin në një pozicion ulur, gjë që shpesh rezulton në zhvillim të pabarabartë të muskujve dhe probleme me shtyllën kurrizore.

  Qëndrimi në duar.

  Azia është e famshme për rreptësinë me studentët e tyre dhe ndëshkime të pazakonta. Njëra nga këto është t’i bësh studentët të qëndrojnë në duar, kur vonohen ose flasim gjatë orës së mësimit.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ka tronditur SHBA-në, ku një 30-vjeçar është goditur me thikë në një autobus në Las Vegas. Në video,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka folur rreth bombardimeve të NATO-s që u zhvilluan 24 vjet...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Liderёt e Bashkimit Evropian nёpёrmjet tё konkluzave kanё pёrshendetur marrëveshjen e arritur nё Ohёr të Mqedonisë së Veriut, nё mes tё kryeministrit...
  Lajme24 Mars 2023
  Trepça ka hapur rreth 100 vende të lira të punës. Është hapur konkurs i brendshëm për punëtorë në Minierë LINKU KËTU
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Tanzania ka njoftuar shpërthimi e një sëmundje vdekjeprurëse e cila vjen nga virusi Marburg. Deri më tani janë shënuar 5 viktima si...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me kabinetin qeveritar sot do të bëjë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit”...
  Lajme24 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji, në mbledhjen e mbajtur të enjten, ka vendosur për shtrenjtim të çmimit të rrymës. Ky...
  Lajme24 Mars 2023
  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere sot do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të ketë diskutim rreth Bordit Drejtues të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.