×
 • Kronika
 • Kronika

  Rrëfimi i invalidit të luftës: S’kam të ardhura, po marrin pensione ata që s’janë kanë në Kosovë

  FrontOnline
  01 Tetor 2020

  Bajram Tafolli, invalidi i luftës nga Prizreni thotë se nuk po përfiton pension.

  Ai ka thënë se është në gjendje të rëndë ekonomike dhe jetoj në shtëpinë e vëllait të tij dhe nuk ka të ardhura.

  “Jam plagos me 1 maj të vitit 1999, kam aplikuar për veteran, jam refuzuar, jetoj në shtëpi të vëllaut, nuk kam të ardhura kërka hiç. Kam apliku në Prizren e Prishtinë dhe sa herë që kam aplikuar jam refuzuar”, ka thënë ai në kanal 10, shkruan Reporteri.net.

  Ai ka thënë se arsyeja pse refuzuohet është se i kanë thënë se është i aftë të punojë.

  “Prej fillimit kam apliku vazhdimisht, më kanë kthy përgjigje negative kinse jam i aftë me punu”, ka deklaruar ai.

  Tafolli ka thënë se shumë herë ka dalë para komisionit shëndetësor i cili 25 % e ka nxjerrë të paaftë.

  Ai ka treguar se është plagosur si civil, ndërsa ka shprehur shqetësimin se ka persona që nuk kanë qenë fare në Kosovë dhe po marrin pension.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka bastisur sot në Gjilan një shtëpi dhe një lokal në tregun e gjelbër për shkak të dyshimit se...
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Tre persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës në qytetin e Vushtrrisë. Atyre u janë gjetur substanca narkotike të llojit marihuana dhe...
  Të tjera
  Sport05 Dhjetor 2023
  Të martën, u raportua se Marc-Andre Ter Stegen do t’i nënshtrohet një operacioni për lëndimin që ka pësuar në shpinë që e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.