×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rrëfimi i gruas që shpëtoi jetën e burrit pas shpërthimit në Bejrut

  FrontOnline
  05 Gusht 2020

  Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në kryeqytetin libanez, Bejrut, ku raportohet se kanë ndërruar jetë së paku 100 persona gjersa janë lënduar katër mijë të tjerë.

  Një prej të mbijetuarave është edhe Chadia Elmeouchi-Noum, e cila tregon tmerrin që kaloi me rastin e aksidentit që ndodhi në portin detar.

  Ajo tregon se kishte vrapuar nëpër xhama të copëtuara për të shpëtuar burrin e saj, Anthony, i cili pas shpërthimit kishte mbetur nën gërmadhat.

  “Kishte xhama kudo dhe isha duke u prerë, por mua më duhej të arrija tek ai”, tha ajo për BBC-në, transmeton Telegrafi.

  “Ai nuk po më përgjigjej dhe pastaj pashë që ishte shtrirë në dysheme, kishte kudo gjak. Ai kishte një pjesë të dritares mbi kokë dhe një pjesë të murit mbi këmbë. I rridhte gjak nga koka. Unë u përpoqa ta ndaloja, por ishte kot. Unë bërtita për ndihmë, por pati aq shumë kaos sa që mendova se askush nuk do të më dëgjojë dhe ai do të vdesë këtu – unë duhet të bëj diçka”, pohoi Chadia.

  Ajo arriti të kërkojë ndihmën e portierit të ndërtesës për ta nxjerrë jashtë, ku një i huaj i ofroi ta dërgonte me veturë në spital.

  “Rrugët ishin kaotike. Kishte njerëz kudo. Ne e çuam në spital. Disa minuta pasi mbërritëm ata futën në dhomën e urgjencës dhe nuk e lejuan askënd më brenda”.

  “Ata u përpoqën të më detyronin të largohesha, por unë u fsheha në një dollap. Nuk doja të shkoja, doja të sigurohesha që ai ishte mirë. Tani është operuar në tru dhe jam duke pritur jashtë dhomës ku është”, përfundoi Elmeouchi-Noum.

  Ndryshe, raportohet se shkaktar i shpërthimit ishte lënia pa kujdes e një kimikati në portë, i cili bëri që të shkrumbohej një pjesë e qytetit të Bejrutit.

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Të tjera
  Vip30 Nëntor 2023
  Banorja e Big Brothet VIP Kosova, Edona është shprehur se “po i dhemb kur po e godasin në të pasme”. Ajo tha...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës është detyruar të neutralizojë një person me inicialet D.G, i cili dyshohet ka qenë i përfshirë në plaçkitjen në...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka konfirmuar se është larguar nga pozita e shefit të stafit të Presidentes. Vela në një postim në X shkruan...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Prokurori Besart Mustafa ka kërkuar dënimin e ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skender Hyseni, i cili po akuzohet për mosraportim të pasurisë,...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetë të Kuvendit të Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata sot kanë vizituar Ambasadën e Kosovës në këtë shtet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.