Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Rrëfehet familjarja e Saranda Bogujevcit: Kështu i mbijetoi deputetja masakrës nga ushtria serbe

  FrontOnline
  2 vite më parë

  E mbijetuara e masakrës ka folur për ngjarjen më të rëndë në jetën e saj, thotë se është fyer shumë nga zv. kryeministri i Kosovës.

  Gjurmët e plumbave janë nëpër muret e shtëpisë.

  Ato ruhen ende, ndonëse është kujtimi më i keq për familjen Bogujevci nga Podujeva.

  Por anëtarët e kësaj familje që humbi shumë gjatë luftës kanë vendosur që edhe në këtë formë të tregojnë krimet që kishin kryer forcat serbe gjatë luftës.

  Ishte 28 marsi i vitit 1999.

  Familja Bogujevci ishte brenda kësaj shtëpie, kur në oborr u futen paramilitarët serbë.

  Njësiti “Shkorpionët” nxorën anëtarët nga shtëpia dhe në këtë vend i pushkatuan.

  Emrat e të vrarëve në këtë masakër ku mbetën të vrarë 14 anëtarë të familjes Bogujevci dhe Duriqi janë vendos në një kënd shtëpisë brenda së cilës tash nuk jeton askush.

  Shumë u vranë e të tjerët janë larguar nga Kosova.

  E familjarët e mbetur e kujtojnë me dhimbje këtë ngjarje.

  Pjesë e kësaj historie të dhimbshme është edhe Saradna e cila ndonëse u godit 16 herë i mbijetoi kësaj masakre, bashkë me Fatosin dhe Jehonën.

  Elfete Sheholli, mes dhimbjesh tregon fatin e Saranda Bugojevcit.

  Deklarat e Driton Selmanajt, zv. kryeminstër i Kosovës thotë se kanë fyer më shumë se gjithçka tjetër.

  Për krimet që shteti serb i bëri mbi familjen e saj, Bogujevci ka treguar para disa vitesh edhe në Beograd në prezencën e ish kryeministrit të Serbisë.

  Rëfimin e plotë mund ta ndiqni duke klikuar KËTU.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Marrëveshja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës e datës 23 nëntor 2022 nuk ka një afat të caktuar apo datë skadence, tha zëdhënësi ipër...
  Lajme31 Mars 2023
  Të hënën në Gjykatën Speciale do të fillojë gjyqi ndaj krerëv të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi...
  Lajme31 Mars 2023
  Diplomati i karrierës, Agron Maloku ka paditur Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) që udhëhiqet nga Donika Gërvalla. Padia e...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Ministria e Drejtësisë në krye me ministren, Albulena Haxhiu ka rënditur sukseset e saj përgjatë dy viteve. Përmes një videoje të publikuar...
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.