×
 • Auto
 • Auto

  Rënie dramatike e shitjeve të makinave në Evropë, VW humbi vendin e parë për shkak të mungesës së çipave

  FrontOnline
  20 Nëntor 2021

  Shitjet e makinave të pasagjerëve në Evropë ranë 29 për qind në tetor nga i njëjti muaj i vitit të kaluar. Është shitja më e keqe këtë muaj që kur është matur, pasi kriza e çipave ka ulur ofertën e automjeteve të reja. Regjistrimet në Bashkimin Evropian, Mbretërinë e Bashkuar dhe vendet e Shoqatës Evropiane të Tregtisë së Lirë janë në nivelin e 798,693 automjeteve, sipas një raporti të Shoqatës Evropiane të Prodhuesve të Automobilave (ACEA).

  Sipas revistës HAK, Hyundai, Kia, Porsche dhe Smart arritën rritje të shitjeve pavarësisht rënies në treg, ndërsa Jaguar dhe Ford shënuan rënie drastike në regjistrimet e tyre. Rënia prej 42 për qind në dërgesat e Grupit Volkswagen në tetor do të thotë që Stellantis e kapërceu atë si prodhuesi më i shitur i makinave në Evropë, vëllimi i të cilit ra me 32 për qind. Stellantis shiti 165,866 makina muajin e kaluar, krahasuar me 165,309 makina të Grupit Volkswagen.

  Grupi VW ka ndërprerë prodhimin disa herë këtë vit në fabrikën e tij kryesore në Wolfsburg, Gjermani, e cila prodhon hatchback-un kompakt më të shitur, për shkak të mungesës së gjysmëpërçuesve.

  Grupi VW, si dhe prodhuesit e tjerë të makinave, u japin përparësi markave dhe makinave të tyre më fitimprurëse në prodhim, pra pasohen nga çipat. Marka e Porsche Group rriti shitjet me 13 për qind në tetor./FrontOnline/

  Maca e zezë sjell super çmime ne Petrol Company!
  Nga Rubrika
  Auto19 Korrik 2024
  Mini nuk ka një fuoristradë, por kjo mund të ndryshojë. Zëvendëspresidenti i Mini of the Americas, Michael Petyon, kohët e fundit tha...
  Auto19 Korrik 2024
  Më 5 qershor, Federata Norvegjeze e Automobilave priti ngjarjen e shumëpritur El Prix për vitin 2024. I njohur si testi më i...
  Auto18 Korrik 2024
  Mini nuk ka një fuoristradë, por kjo mund të ndryshojë. Zëvendëspresidenti i Mini of the Americas, Michael Petyon, kohët e fundit tha...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.