Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rëndohet situata me COVID 19 në Zvicër, s’ka vend në terapinë intensive

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Në disa pjesë të Evropës, situata pandemike është rënduar, ku shteti zviceran hynë zonën e kuqe me infeksione të larta me koronavirus.

  Autoritetet shëndetësorë kanë raportuar 6114 raste të reja me koronavirus dhe të gjithë shtretërit në terapi intensive janë të zënë. Praktikisht shteti zviceran ka arritur kapacitetin maksimal ne këto njësi.

  Që nga e marta, 6114 infeksione të reja me koronavirus janë raportuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (BAG) në Zvicër. Vendi me 8.5 milion banorë, është duke përjetuar një shpërthim të ri të infeksionit me më shumë se 83.000 raste të raportuara që prej datës 3 nëntor. BAG gjithashtu raporton 85 vdekje të reja nga koronavirusi.

  Situata është veçanërisht e rëndë në Aargau, Fribourg dhe Solothurn, ku kapaciteti tashmë ka tejkaluar 90 përqind ndërsa në Glarus pacientët e ICU tashmë kanë tejkaluar kapacitetin e kantonit.

  Gjithsej në Zvicër janë raportuar 274.534 raste me koronavirus, dhe 3.664 vdekje, shkruan Blick.ch, transmeton Express.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mblodhi 1.5 milionë dollarë në tre ditë pasi pretendoi se do të arrestohej. Megjithatë, arrestimi nuk u...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se nuk pret që të bëhen publike hetimet se kush është përgjegjës për shpërthimet e...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sulmuar kundërshtarin e tij kryesor politik në zgjedhjet e ardhshme, Kemal Kilicdaroglu, për takimin me opozitën...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sulmuar kundërshtarin e tij kryesor politik në zgjedhjet e ardhshme, Kemal Kilicdaroglu, për takimin me opozitën...
  Sport23 Mars 2023
  Sot për vizitë në FFK ka qenë një delegacion i trupave të KFOR-it italian, të cilët u pritën nga nënkryetarët Bakir Burri...
  Vip23 Mars 2023
  Rep artistja e famshme nga Mitrovica, Melinda Ademi i ka uruar të gjithë besimtarët e fesë islame për muajin e shenjtë të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vazhduar debatin me opozitën në Kuvendin e Kosovës për çështjet e Ohrit. Kurti iu referua fjalimit...
  Sport23 Mars 2023
  Rrugëtimin drejt Kampionatit Evropian Kosova e fillon me uniformë të re. Federata e Futbollit e Kosovës ka lansuar sot linjën e re...
  Lajme23 Mars 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se nuk dëshirojnë ta vazhdojnë debatin në Kuvend pa prezencën e kryeministrit Kurti....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.